Osoby niezaszczepione na koronawirusa mogą spodziewać się obostrzeń – powiedział Jarosław Kaczyński w rozmowie z Polską Agencją Prasową. „Państwo ma obowiązek uczynić wszystko, żeby doprowadzić do najwyższego stopnia zabezpieczenia przed zarazą, jaką jest COVID-19” – powiedział wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości i dodał, ze chodzi o „bardziej rygorystyczne kroki”.

Czy Polska wprowadzi obowiązek szczepienia się na koronawirusa lub specjalne obostrzenia dla osób niezaszczepionych? W rozmowie z Polską Agencją Prasową wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział, że popiera wprowadzenie takich obostrzeń. Zapytany o to, jak zachęcić do szczepień na Covid-19 tych, którzy nie zamierzają się szczepić, powiedział: „Odmowa szczepienia to nie jest kwestia wolności jednostki. Osoby, które powołują się na wolność w kontekście szczepień, może nieświadomie, odwołują się do tezy, iż człowiek człowiekowi wilkiem. To skrajny egoizm. Granicą wolności są prawa innych ludzi. Nie wolno innych narażać na pozbawienie zdrowia czy życia. Państwo ma obowiązek uczynić wszystko, żeby doprowadzić do najwyższego stopnia zabezpieczenia przed zarazą, jaką jest COVID-19. Uważam, że nie można kierować się w tej sytuacji myśleniem o tym, aby nie narażać się jakiejś grupie wyborców. Trzeba kierować się dobrem ludzi. Nasilają się nowe warianty koronawirusa. Musimy osiągnąć zbiorową odporność. Trzeba podjąć wszystkie możliwe przedsięwzięcia, zarówno zachęty do szczepień, jak i bardziej rygorystyczne kroki”. Jakie kroki?

Dziennikarze PAP zapytali Jarosława Kaczyńskiego o to, czy niezaszczepione osoby będą mogły się spodziewać obostrzeń. Odpowiedział twierdząco: „Tak, mogą spodziewać się obostrzeń. Państwo musi robić wszystko co możliwe, aby chronić swoich obywateli przed zarazą. Nie można ulegać tym, którzy mają kłopot z analizą sytuacji i zbyt niski poziom empatii. Politycy muszą brać odpowiedzialność za trudne decyzje i ponosić ich ryzyko. Jesteśmy w stanie w ciągu tygodnia zaszczepić 5 milionów ludzi”. Kaczyński dodał też, że wszystkie polskie partie polityczne powinny podpisać porozumienie w sprawie walki z pandemią Covid-19.