– Czy „średniowieczny Nowy Jork” zwany Jomsborgiem był literacką fantazją, czy historyczną rzeczywistością? Nowe odkrycia archeologiczne mogą dostarczyć wskazówek – czytamy w New York Times – jednym z najważniejszych amerykańskich dzienników. Gazeta jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po „USA Today” i „The Wall Street Journal” mogąca się poszczycić ponad milionowym nakładem.
Artykuł w New York Times opisuje ekscytujące odkrycie archeologiczne na Wyspie Wolin, na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. W miejscu znanym jako „Wzgórze Wisielców”, które w przeszłości było miejscem egzekucji i, jak niektórzy wierzą, ofiar z ludzi, archeolog Wojciech Filipowiak odkrył ślady węgla drzewnego wskazujące na istnienie warowni z X wieku. To odkrycie może przyczynić się do rozwiązania jednej z największych zagadek epoki wikingów.
Autor stara się rozwikłać zagadkę, czy Jomsborg – „średniowieczny Nowy Jork” wspomniany w starożytnych tekstach, był fantazją literacką, czy rzeczywistością historyczną. Jest wiadome, że wikingowie zakładali swoje osady na polskim wybrzeżu bałtyckim ponad tysiąc lat temu, jednak nieznana jest lokalizacja największego osiedla wikingów w tym obszarze, miasta i twierdzy militarnych, które wczesne teksty z XII wieku nazywały Jomsborg. Niektórzy naukowcy wierzą, że Jomsborg nigdy nie był prawdziwym miejscem, ale legendą przekazywaną i rozwijaną przez wieki. Odkrycia na Wzgórzu Wisielców mogą zmienić tę opinię.
Autor tekstu to Andrew Higgins, który jest szefem biura dla Europy Wschodniej i Środkowej z siedzibą w Warszawie. Wcześniej był korespondentem i szefem biura w Moskwie dla The Times, był członkiem zespołu, który otrzymał Nagrodę Pulitzera w dziedzinie reportażu międzynarodowego w 2017 roku, a także dowodził zespołem, który zdobył tę samą nagrodę w 1999 roku, kiedy był szefem biura moskiewskiego The Wall Street Journal.
3 komentarzy
Anonim mówi:
maj 19, 2023
o godzinie 8:34
Wolin, to zmarnowana szansa. Owszem, „wioska wikingów” stara się czerpać ile się da ze średniowiecznej przeszłości, jednak śladów pięknego miasta, które istniało tam później próżno szukać. Ot, nieciekawe, ponure blokowisko w nijakim otoczeniu. Miasto zniszczone wojną dobiliśmy my, dumni potomkowie Sarmatów. Podobny los spotkał Kamień Pomorski i wiele innych miast dotkniętych naszym odwiecznym kulturowym zacofaniem i brakiem szacunku dla przeszłości oraz myślenia o przyszłości.
Anonim mówi:
maj 19, 2023
o godzinie 12:05
Masz zupełną rację, niestety
Anonim mówi:
maj 23, 2023
o godzinie 13:15
Prawda