Od piątku wystawiane są skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19 – przekazało Ministerstwo Zdrowia. Na szczepienie można się zapisać za pomocą Internetowego Konta Pacjenta.

Resort zdrowia poinformował, że szczepienie, niezależnie od wcześniej przyjętych dawek szczepionki, jest jednorazowe. Jednocześnie zalecił, by zachować co najmniej trzymiesięczny odstęp od ostatniej dawki szczepienia przeciwko COVID-19.

W komunikacie podkreślono, że szczepienia powinny być wykonywane u osób o największym ryzyku przebiegu ciężkiego COVID-19. Mowa jest o osobach w wieku 60 lat i starszych. Do grupy podwyższonego ryzyka zaliczają się też dorośli z chorobami współistniejącymi, takimi jak otyłość (BMI≥25), cukrzyca, przewlekła choroba płuc, przewlekła choroba nerek, choroba układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia neurorozwojowe, aktywna choroba nowotworowa czy choroba immunosupresyjna.

W pierwszej kolejności szczepienia będą realizowane u osób w wieku powyżej 12 lat. Otrzymają one jednodawkową szczepionkę Spikevax JN.1 0,5 ml.

Ministerstwo zaznaczyło, że „podanie sezonowe szczepionki przeciw COVID-19 wraz ze szczepionką przeciw grypie jest postępowaniem powszechnie zalecanym i bezpiecznym”. Co więcej, szczepionkę przeciw COVID-19 „można podawać w dowolnym czasie przed podaniem lub po podaniu innych szczepionek, w tym »żywych«, inaktywowanych, a także szczepionek zalecanych kobietom w ciąży”.

Szczepienia przeciw COVID-19 będą przeprowadzane na podstawie e-skierowania. Będzie ono dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Ich automatyczne wystawianie rozpoczęło się 18 października. Na szczepienie można zapisać się za pośrednictwem IKP (w przypadku gdy punkt szczepień udostępni terminy w e-Rejestracji) lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Wykaz punktów szczepień zostanie udostępniony na stronie pacjent.gov.pl.