Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega jednak przed nowym wariantem koronawirusa – oznaczanym jako EG.5 i nazywanym Eris. Odnotowano go już w 45 krajach.

Wariant Eris to subwariant Omikrona EG.5.1. Po raz pierwszy wykryto go w lutym 2023 r. w Azji. Budzi niepokój wśród ekspertów, bo błyskawicznie się przenosi.  Swoją nazwę Eris wziął od wykrytej w 2006 r. karłowatej planety, która z kolei została tak nazwana od imienia greckiej bogini niezgody.

Przypomnijmy, że od 1 lipca w Polsce nie obowiązuje już stan zagrożenia epidemicznego. Ten stan wprowadzono w Polsce na początku marca 2020 r. Wkrótce po tym zastąpił go poważniejszy stan epidemii, który w maju ubiegłego roku został zastąpiony znów stanem zagrożenia epidemicznego.

Najważniejsza zmiana dotyczy końca obowiązku noszenia maseczek, czyli zasłaniania nosa i ust w placówkach ochrony zdrowia, czyli w szpitalach i przychodniach. Obowiązek noszenia maseczek w aptekach zniknął w Polsce już na początku maja 2023 r. Jednocześnie szefowie konkretnych klinik, oddziałów i lecznic mogą wprowadzić wewnętrzne zasady, które będą wciąż nakładać obowiązek noszenia maseczek na terenie konkretnej placówki.