„Międzyzdroje – Morze Zieleni. Rodzinne trasy spacerowe” to nowa propozycja wydawnicza dla turystów spędzających urlop w Międzyzdrojach, która dostępna jest bezpłatnie od sierpnia br. w Informacji Turystycznej na promenadzie. „Nasz przewodnik powstał z myślą o aktywnym wypoczynku dla całych rodzin i stanowi wsparcie prowadzonej kampanii promocyjnej projektu inwestycyjnego „Międzyzdroje – Morze Zielni”  – informuje Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek. 

   Mały, podręczny folder zawiera 4 wyznaczone trasy piesze, o różnej długości. Każda opisana  trasa obejmuje najważniejsze atrakcje miasta oraz wszystkie parki realizowane w ramach projektu. Przypomnijmy: projekt „Międzyzdroje – Morze Zieleni” realizowany był od 2017 roku i zakładał stworzenie atrakcyjnych terenów do rekreacji i spędzania wolnego czasu w mieście. Tereny objęte projektem podzielone zostały na 8 obszarów ( Zielona Brama, Plac Przyrodniczy, Park Rzeźb, Park Leśny, Park Zdrojowy, Plac Gwiazd, Park Aktywności, Park Popołudniowy ), z których każdy zaprojektowany został w sposób umożliwiający zarówno wypoczynek jak i rekreację.  Projekt realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, Działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego pn.: „Zagospodarowanie terenów zieleni w Międzyzdrojach”. Jako jedyny w województwie zachodniopomorskim i jako jeden z siedmiu w Polsce, uzyskał dofinansowanie w wysokości 5.142.338,16 zł. Całkowita wartość projektu wyniosła 10 957 281 zł. Ostatni z 8 parków, Plac Gwiazd został oficjalnie otwarty 30 lipca br. 

Wydawnictwo przygotowane jest z myślą o spacerach dla najmłodszych i najstarszych. Wytyczone szlaki nie są długie: od 1,5 do 3 km., rozpoczynają i kończą się przy Informacji Turystycznej, a dodatkową atrakcję na trasie stanowią tabliczki z kodami QR. Kod umieszczony na tabliczce można zeskanować na smartfona. Pojawią się nam wówczas dodatkowe, ciekawe informacje np. o roślinności występującej w parku czy o historii miasta, których nie ma w przewodniku. Wszystkie opisane trasy spacerowe są „okraszone” zdjęciami, wraz z zaznaczonymi na mapie atrakcjami, jakie na niej się znajdują. 

Zachęcamy Państwa do poznawania zielonych Międzyzdrojów. Mamy nadzieję, że nowe wydawnictwo odkryje przed Wami  nieznane dotychczas oblicze naszego miasta.   

Anetta Czyżak
UM Międzyzdroje