W Dziwnowie pojawi się nowe oświetlenie. Modernizacji poddanych zostanie blisko 500 lamp. Zamiast sodowych będą ledowe. Zmiany oznaczają przede wszystkim większe bezpieczeństwo mieszkańców i oszczędności w gminnym budżecie. Inwestycja otrzyma unijną pomoc Urzędu Marszałkowskiego. Umowę wsparcia parafują w Kamieniu Pomorskim w środę, 4 kwietnia 2018 roku, marszałek województwa Olgierd Geblewicz i burmistrz Grzegorz Jóźwiak.

Wymiana obejmie w Dziwnowie 463 oprawy oświetlenia. Obecny sodowy system zastąpi nowoczesna technologia LED. Zastosowanie ekologicznego rozwiązania pozwoli na obniżenie kosztów eksploatacji miejskiej infrastruktury oraz pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne, bowiem rocznie zaoszczędzona energia elektryczna to ponad 79 MWh.

Projekt oświetleniowej modernizacji ruszy w maju 2018 roku. Miasto Dziwnów przeznaczy na jego realizację ponad 480 tys. zł, z czego 406 tys. zł dołoży w ramach Programu Regionalnego Urząd Marszałkowski Zadanie, które zakończy się w listopadzie br. wpisuje się w założenia 2 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Gospodarka niskoemisyjna”, działanie 2.1 „Zrównoważona multimodalna mobilność miejska i działania adaptacyjne łagodzące zmiany klimatu”.

Przedsięwzięcie w Dziwnowie jest jednym z pięciu ekologicznych inwestycji tego typu, jakim Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przyznał w ostatnim czasie unijne dofinansowanie. W ramach rozstrzygniętego w styczniu br. naboru wniosków eurofundusze otrzymały także: Gmina Miasto Szczecin (ok. 2,7 mln zł na 2 inwestycje), Miasto Kołobrzeg (450 tys. zł) oraz Miasto Białogard (271 tys. zł). Wsparcie w wysokości 4 mln zł umożliwi montaż prawie 2 tys. nowoczesnych i energooszczędnych punktów oświetleniowych na Pomorzu Zachodnim.