Od północy przywracamy 10-dniową kwarantannę dla osób przybywających spoza strefy Schengen – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak dodał, wszystko w związku z tym, że w Polsce przybywa nowych mutacji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych utrzymuje dotychczasowe też ostrzeżenie dla podróżujących na poziomie trzecim, czyli: nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne.

Kraska powiedział na konferencji prasowej, że są doniesienia o pojawianiu się kolejnych mutacji o wiele bardziej zakaźnych od „bardziej klasycznego” koronawirusa i dlatego w Polsce uruchomiony został system monitorowania tych mutacji. Zaznaczył, że z codziennie otrzymywanych informacji wynika, że także w naszym kraju przybywa tych nowych mutacji, a w związku z tym, że te nowe warianty mają większą szybkość rozprzestrzeniania się, zdecydowano o podjęciu stosownych działań prewencyjnych.

Obecnie także obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających spoza strefy Schengen, ale zwalnia z niej ujemny wynik testu wykonanego na terytorium Polski do 48 godzin po przekroczeniu granicy. Kwarantanna nie będzie obowiązywała dzieci do 12. roku życia, podróżujących pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepionymi przeciwko Covid-19 – przekazał Kraska. Nie będą musiały wykonywać testów – wyjaśnił. Osoby przyjeżdżające do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegały kwarantannie.

Minister sprecyzował też, że szczepienie zwalnia z kwarantanny. Poza tym w rozporządzeniu określony jest szereg wyjątków od kwarantanny, nie podlegają jej np. przekraczający granicę w ramach niektórych czynności zawodowych (jak załogi samolotów, kierowcy transportowi), czy dyplomaci, żołnierze itp. Poinformował, że kwarantanna zacznie obowiązywać od północy w środę, będzie 10-dniowa, ale po 7 dniach jest możliwość zwolnienia z niej w przypadku negatywnego wyniku testu. Podkreślił, że to działanie ma na celu uchronienie Polaków przed nowymi wariantami wirusa.