To był wieczór pełen wzruszeń dla najstarszych mieszkańców Golczewa. W tamtejszym Ośrodku Kultury na zaproszenie Burmistrza Andrzeja Danieluka oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Golczewskiej stawiło się kilkadziesiąt osób, pamiętających jeszcze czasy dawnego powojennego Goliszewa.
– Kiedy moja nieżyjąca babcia opowiadała mi losy swojej rodziny, wstydzę się dzisiaj to mówić – nie zwracałem na to uwagi. Nie bardzo wierzyłem, że na boso można przejść kilkaset kilometrów, że można pochować za buty córkę, że można przeżyć bez jedzenia tyle czasu. Ja tego nie zapisałem, nie nagrałem, jest mi bardzo smutno z tego powodu. Postanowiłem w jakiś sposób to nadrobić. Od kilku lat jeździmy do najstarszych mieszkańców, składamy życzenia, spotykamy się z nimi – mówił nie kryjąc wzruszenia Burmistrz Andrzej Danieluk.
W trakcie spotkania były przemówienia, wykład pracowników Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej na temat historii Golczewa oraz występ chóru. Przywoływano także wspomnienia najstarszych mieszkańców.
– W tamtych czasach nazywało się to miasteczko Goliszewo. Było to miasteczko ciche, szare, niezbyt ludne. Pamiętam, że przy głównej ulicy paliła się tylko jedna lampa. Była piękna żaba, był młyn, tartak, porodówka, kino, restauracja Albatros, zakład Odel oraz rzeźnia. Na nowym miejscu nie za bardzo tak od razu się oswoiliśmy z nowym otoczeniem. Z biegiem czasu, kiedy mąż zaczął pracować w tartaku poznawaliśmy kolejnych ludzi. Zawiązywały się koleżeństwa, a nawet przyjaźnie. Tak na swój babski rozum, wtedy ludzie byli bardziej życzliwi, otwarci, bardziej się integrowali. Dziś kiedy mam tyle lat, nie do końca rozumiem młodych. Może to jakaś inna moda na współżycie – wspominała Pani Anna Nabiałko, która w latach 1945-46 przybyła do ówczesnego Goliszewa.
– Był to w czerwiec 1946 roku. Koczowaliśmy na stacji w Goliszewie przez dwa tygodnie w zwykłych transportowych wagonach. Ówczesne Goliszewo nie było przyjazne. Powalone i popalone domy, wszędzie gruzy. Było szare i zniszczone. Wtedy mieszkało tu niewielu ludzi, ale z czasem przybywali kolejni i kolejni. Mam już tyle lat i szczęśliwa jestem, że dożyłam dzisiejszych czasów, które nie dane były mojemu rodzeństwu. Mimo, że mam już tyle lat jakoś się trzymam, choć choróbska też są, ale się nie poddaje – wspomina pani Ludwika Saja.
Jak podkreślał Burmistrz Andrzej Danieluk, niebawem mieszkańcy będą mogli zapoznać się z wywiadami spisanymi z najstarszymi mieszkańcami w specjalnie wydanej broszurze oraz książce.
– Chciałbym podziękować członkom stowarzyszenia, za to że podchwycili pomysł spotkań z 90-latkami i przełożyli to na szersze kręgi. Chciałbym już dziś, bardzo serdecznie zaprosić wszystkich na imprezę która będzie związana z nadaniem imienia rondu Pierwszych Osadników – podkreślał Burmistrz Andrzej Danieluk.
27 komentarzy
Oj mówi:
mar 6, 2018
o godzinie 9:53
Wisla
Anonim mówi:
mar 5, 2018
o godzinie 22:07
Tak wszedzie dookola lansuja sie przed wyborami otwarciem nowych inwestycji a tu w Golczewie moze sie burmistrz chwalic tylko udzialem w imprezach (oj wiele ich zaliczył :-)) aha napewno ponownie obieca kanalize w Wysokiej, jak juz od 3 kadencji. Chuba szybciej by tunel do Chin powstał. A Bizancjum i balagan w urzedzie jak był tak dalej panuje
Anonim mówi:
mar 5, 2018
o godzinie 8:38
Jak będzie przyszły burmistrz z pisu to miesięcznice, pomniki itp macie gwarantowane…
Tom mówi:
mar 4, 2018
o godzinie 21:48
A ten projekt to pomysł p.burmistrza z Wieczornicą wspomnień?Czy Stowarzyszenia?
I kamień napisał ,że pomysłodawcą był p.burmistrz ,czyżby napewno?Sukces ma wielu ojców. Tak samo jak z nadniem imienia rondu Pierwszych Osadników Ziemi Golczewskiej,a może J.Kaczyńskiego.
Anonim mówi:
mar 4, 2018
o godzinie 19:49
Pan Marek rzeczywiście bardzo ładnie pełnił swoją rolę, Stowarzyszenie nieźle się zaprezentowało, ale do zwycięstwa w pojedynku o fotel burmistrza raczej ma małe szanse ,hmmmm, ci kandydaci /wszyscy/będą mieli bardzo trudne zadanie
anonim mówi:
mar 4, 2018
o godzinie 18:54
Kolejny lans Danieluka! Strach otworzyć lodówkę! Jest wszędzie, na każdej imprezie, nawet tam gdzie go nie chcą. A czy widział ktoś Danieluka na otwarciu jakieś inwestycji, przy pracy? Nie , bo nie ma inwestycji i nie ma pracy Danieluka!!! Taka jest prawda! Znowu próbuje ludzi zakręcić obietnicami, a potem jak zawsze – pijaństwo, pijaństwo, pijaństwo!!Wszystkie chwyty dozwolone, nawet finansuje swoje golczewskie info za nasze pieniądze aby mieć pewność że wszyscy jego kochają. Do tego asystent, tzn. kierowca i służący plus zastępca, tego człowieka nie da się nawet skomentować!! Nie dajcie się nabrać tak jak przez trzy ostatnie kadencje!! Pakujcie już swoje manatki nieudacznicy!!
Anonim mówi:
mar 5, 2018
o godzinie 14:31
Myślisz, że wybierając burmistrza na trzy kadencje ludzie dali się nabrać. Czyli masz nas wszystkich za idiotów? Czy tylko tych którzy na niego głosowali? A jak głosowałem na niego tylko w pierwszych wyborach to też jestem głupi? Napisz kim jesteś, bo widzę, że ty na burmistrza lepiej się nadajesz. Zrobiłbyś porządek i nic by nie było jak Pan Kononowicz. Jesteś tak słaby, bardzo słaby… Nie myśl, nie pisz, i najlepiej rób to co robisz. Od polityki to daleko… bo tak tępych ludzi ja ty polityka szybko zweryfikuje.
Anonim mówi:
mar 5, 2018
o godzinie 20:43
a cóż to za mądrości? czas zweryfikuje i tyle mądralo….
Anonim mówi:
mar 6, 2018
o godzinie 10:37
Dzięki. Ale miałeś nie pisać. Do budy…
Wielbiciel mówi:
mar 4, 2018
o godzinie 18:06
Podziękowania dla Stowarzyszenia Ziemi Golczwskiej za pomysł irealizację. Brawa dla P.Maślaka.Panie Marku czas startować na burmistrza. Postawmy w tych wyborach na dobrego gspodarza.I oczywiście czas na trzeźwość.????
Fan mówi:
mar 4, 2018
o godzinie 17:22
Kielbasowie sa wszędzie, nawet w lodówce.
aaaaaa mówi:
mar 6, 2018
o godzinie 8:23
Właśnie się ostatnio zastanawiałem o co z nimi chodzi …..może szykują się do jakiegoś stanowiska :-)
Anonim mówi:
mar 6, 2018
o godzinie 21:01
To się nie zastanawiaj tylko idź zapytaj u źródła skoro tak to bardzo cię ciekawi, a nie pod anonimem sie ukrywasz…
Anonim mówi:
mar 4, 2018
o godzinie 16:37
Do Obserwatora. Jeślibyś czekał na aktywność tych urodzonych tutaj lub dzieci osadników ,to byś niczego się nie doczekał. Może i mają jakieś pamiątki i co z tego? Ci z zewnątrz widzą i czują więcej. Ich rodzice byli bardzo zaangażowani ,bo od nich wszystko zależało a dzieci ?Jakoś mało je widać .Cieszmy się, że ktoś pamięta o trudzie pierwszych mieszkańców
bez urazy mówi:
mar 9, 2018
o godzinie 19:54
,ci z zewnatrz widza i czuja wiecej’,,,mysle,ze dla piszacego ten komentarz wszystko jest jasne,proste ,podlegajace weryfikowalnej prawdzie,nie chce nikogo z bledu wyprowadzac,delikatnie tylko zasugeruje:wiecej pokory wobec postaw ludzi,ktorzy swiadomie trzymsja sie od politycznego zgielku i osobistych rozgrywek z daleks.nie siedzisz w cudzej duszy,,,a moze jeszcze nie czas?
Anonim mówi:
mar 4, 2018
o godzinie 15:27
Z obserwacji- kto tak naprawdę zajął się organizacją i miał pomysł – Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Golczewskiej oni wykonali dobrą robotę. Kto należy do Stowarzyszenia? głównie osoby napływowe a co z urodzonymi tu lub tymi którzy przyjechali jako dzieci to chyba do tych bardziej należy inicjatywa i pomysł na organizowanie wieczornic, ponieważ tworząc historię tego miejsca lepiej pamiętają i czują klimat, mają też ciekawe pamiątki i wspomnienia. Golczewianie 50, 60, 70 – latkowie więcej aktywności.Jeśli chodzi o przedział 80-100 lat, to Ci świętują i wspominają, korzystaja z uroczystości. Pozdrawiam organizatorów.
Anonim mówi:
mar 4, 2018
o godzinie 13:41
Pan Maślak bardzo ładnie prowadził uroczystość, z klasą
Anonim mówi:
mar 4, 2018
o godzinie 10:17
No i Pan Maślak przyszły burmistrz Golczewa jest.
Anonim mówi:
mar 4, 2018
o godzinie 1:36
Do 1945 byli w Golczewie ludzie ,po 1945 ha…………………………………………ha,ha,ha………………………………………………………..haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Anonim mówi:
mar 3, 2018
o godzinie 21:51
Panie Kiełbasowie, to w jakim celu się lansują ?
Anonim mówi:
mar 4, 2018
o godzinie 10:27
Analfabeta. Do szkoły. Potem komentarze pisać ?
gosc mówi:
mar 6, 2018
o godzinie 8:26
LUBIĄ hahaha
gość mówi:
mar 3, 2018
o godzinie 16:03
a ten gamoń z ,Jarszewa? Co tak robi? Brak mu tematów?
miejscowy mówi:
mar 3, 2018
o godzinie 13:33
Czasy nostalgii wioski Goliszewo bardzo mile wspomina, a jeszcze lepiej gdy 1stysznia1990 roku Golczewo otrzymało prawa miejskie. To cała przyjemność po mojej stronie.
Anonim mówi:
mar 3, 2018
o godzinie 12:56
Bardzo ważne jest upamiętnianie Historii Pierwszych Osadników tych ziem, duży Szacunek i ukłony dla tych zacnych Ludzi.
Niestety, pan Danieluk i jego współpracownicy, biorąc pod uwagę ich historię, co by nie powiedzieli nie wzbudzają zaufania.
Współczesna historia Golczewa jest bardzo uboga w ludzi, którzy mogą swoją pracą i postawą być przykładem dla młodego pokolenia.
Z wyrazami szacunku dla Osadników.
czas nostalgii mówi:
mar 3, 2018
o godzinie 11:53
Ciesze sie z tej nazwy,urodzilam sie w Golczewie w roku 1952 ,mieszkalismy przy glownej ulicy w domu Nr 1 ,mam metryke z pieczatka 'Goliszewo’i swiadectwo chrztu z owczesna pieczecia kosciolka p.w sw.Andrzeja Boboli a zdjecia z tamtych lat sa dla mnie bezcenna pamiatká/moi rodzice ze znajomymi na tle jeziora z baszta w tle/pozdrawiam serdecznie starsze czcigodne osoby,pamietajace tamte czasy
Anonim mówi:
mar 3, 2018
o godzinie 11:45
Mam nadzieje ze ta gehenna naszego regionu zakończy sie tej jesieni. Ile mozna patrzec na tych emerytow zajmujacych miejsca pracy w urzedach i udajacych ze cokolwiek ogarniaja poza zwoimi układami