Po konsultacjach z Niemcami zdecydowaliśmy, że gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony – oznajmił wysoki rangą przedstawiciel administracji USA. Ostrzegł, że w przypadku dalszej agresji Rosji na Ukrainę żadna rosyjska instytucja finansowa nie będzie bezpieczna, a Rosja może zostać odcięta od systemu SWIFT.

Po nocnych konsultacjach z Niemcami (uzgodniliśmy, że – przyp. red.) rosyjski gazociąg Nord Stream 2 nie rozpocznie pracy. To warta 11 miliardów dolarów inwestycja, (…) która teraz pójdzie na marne – oświadczył przedstawiciel administracji podczas briefingu prasowego. Dodał, że choć pierwsza transza sankcji USA objęła tylko dwa rosyjskie banki, w przypadku dalszej inwazji na Ukrainę żadna rosyjska instytucja finansowa nie będzie bezpieczna. Przyznał też, że odłączenie Rosji od globalnego systemu komunikacji bankowej SWIFT nie jest wykluczone.

Wśród osób objętych amerykańskimi sankcjami personalnymi jest szef FSB Aleksandr Bortnikow i jego syn, a także były premier Siergiej Kirijenko wraz z synem.