Był posłem, senatorem RP, a także Marszałkiem Województwa. Jak sam mówi, pełniąc ostatnią z tych funkcji, miał zaszczyt podpisywać dokumenty dotyczące funduszy unijnych dla naszego regionu z rozdania 2007 – 2013. To m.in. z tych środków wybudowano Marinę w Kamieniu Pomorskim. Zapraszamy do lektury rozmowy z Norbertem Obryckim, nr 3 na liście Koalicji Obywatelskiej.

13 października, Polacy podejmą decyzję dotyczącą przyszłości Polski. Proszę powiedzieć, dlaczego te wybory są szczególnie ważne?

Norbert Obrycki: W moim odczuciu to najważniejsze wybory po 1989, tak jak i wtedy chodzi o naszą wolności i o to, czy Polska będzie demokratycznym krajem. Jest niebezpieczeństwo, że następna kadencja PiSu ugruntuje dryf w kierunku autorytaryzmu i brak poszanowania dla prawa.

Dlaczego Koalicja Obywatelska?

Mamy bardzo dobry i realny program gospodarczy, w którym podkreślamy szacunek dla pracy Polaków. To z pracy i podatków możemy sfinansować inwestycje, reformy, również plany socjalne. Niski ZUS, niskie podatki, handlowe niedziele, 600 zł do pensji. W KO mamy zespól młodych, wiarygodnych ludzi, którzy są zdeterminowani, żeby tak się stało.

Politycy obozu rządzącego mówią, że PiS walczył z patologiami, stąd m.in. pieniądze na sztandarowy program 500+, a Wy po ewentualnym zwycięstwie go zabierzecie.

Nic co zostało dane nie zostanie odebrane. Wielokrotnie to mówiliśmy. My chcemy tylko zachęcić do tego, aby ludzie nie rezygnowali z pracy i żeby ona im się opłacała, ponieważ tylko tak możemy zbudować państwo dobrobytu.

Jakie macie Państwo pomysły na rozwój Pomorza Zachodniego?

Przedstawiliśmy to na ostatniej konferencji programowej, to 6 filarów: Dostatnie Pomorze Zachodnie, o czym już mówiłem, Pomorze Zachodnie Połączone (m.in. S10 i S11 i dokończenie S6, Zachodnie Obejście Szczecina), Zdrowe Pomorze Zachodnie (polepszenie jakości usług zdrowotnych, przywrócenie programu in vitro), Zielona Polska (likwidacja piecy „kopciuchów” i odchodzenie od węgla w energetyce) oraz wzmacnianie obszarów wiejskich. To tylko niektóre.

W Powiecie Kamieńskim pojawia się wielu kandydatów, proszę powiedzieć jaki Norbert Obrycki miał do tej pory wpływ konkretnie na nasz region?

Miałem ten zaszczyt i szczęście podpisania dokumentów na fundusze unijne dla regionu na lata 2007-2013. Byłem wtedy marszałkiem województwa. Wybudowano za te pieniądze m.in. Marinę w Kamieniu Pomorskim, jedną z najpiękniejszych na wybrzeżu. Od początku uczestniczyłem we wspieraniu Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, wiele z tych inwestycji dróg i marin jest w powiecie kamieńskim.

Czy można zrobić coś więcej? Proszę powiedzieć, jakie widzi Pan priorytety dla pasa nadmorskiego?

Po pierwsze wzmacnianie połączeń drogowych z resztą kraju, aby turyści i mieszkańcy byli dobrze skomunikowani i mogli jeszcze więcej zarabiać na turystyce, po drugie dalsza rewitalizacja naszych miejscowości, aby przyciągały turystów i kuracjuszy z całej Polski oraz po trzecie walka z bezrobociem poprzez przenoszenie inwestycji przyjaznych dla środowiska do powiatu, np. związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Co Norbert Obrycki chciałby przekazać wszystkim wyborcom?

Wiarygodność i uczciwość w polityce są dla mnie najważniejsze. Zawsze dotrzymuję moich zobowiązań. Chciałbym dalej pracować dla mieszkańców regionu i powiatu kamieńskiego, ponieważ sprawy mieszkańców są dla mnie najważniejsze. Szczególnie zwracam się do mieszkańców powiatu kamieńskiego, do którego bardzo lubię przyjeżdżać zarówno służbowo jak i prywatnie z rodziną.

Dziękuje za rozmowę.