Już za kilka dni w Muzeum w Wolinie odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. – Organizujemy ją już po raz ósmy. W tym roku będziemy prezentować, oprócz ekspozycji stałych, dwie nowe wystawy – podkreśla dyrektor Ryszard Banaszkiewicz.

Na pierwszej z nich, pt. Wolin w malarstwie, będzie można zobaczyć Wolin od strony sztuki, widziane oczami artystów przedwojennych, ale też i współczesnych, dla których Wolin stanowił i stanowi nadal twórczą inspirację.

Zaprezentujemy obrazy, które udostępnili nam prywatni kolekcjonerzy, za co gorąco im dziękuję. Bez nich, bez ich inicjatywy, nie mielibyśmy sposobności poznać naszego miasta od tej strony. Dziękuję Panu Szymonowi Biernackiemu oraz Panu Mirosławowi Mielniczukowi, a także innym kolekcjonerom nie wymienionym tu z imienia i nazwiska. Druga wystawa to Okres szwedzki w Wolinie. Zapoznamy Państwa z historią naszego miasta oraz tej części regionu Pomorza, w okresie przynależności do Szwecji. Pokażemy w zarysie przebieg Wojny 30-to letniej i jej katastrofalnych skutków dla ludności rejonu Pomorza. Wszystko to będzie prezentowane na tle dioramy, przedstawiającej fragment oblężenia Wolina 6 września 1659 r. przez wojska cesarsko-brandenburskie – zaznacza dyrektor Muzeum.

Tradycyjnie w Wolinie będzie można przyjrzeć się sprawności działania wolińskich służb ratowniczych. Będzie to doskonała okazja do przypomnienia sobie zasad udzielania pierwszej pomocy w trakcie zdarzeń nadzwyczajnych. Fachowego instruktarzu w tej dziedzinie udzielą strażacy z OSP Wolin i OSP Kołczewo.

Mieszkańcy oraz przybyli goście będą mogli podziwiać wolińską artylerię, a na zakończenie wystrzelą salwy armatnich w wykonaniu Wolińskiego Bractwa Kurkowego.