W nadchodzącą sobotę, 18 maja br., Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Muzeum Kamieni oraz Galeria Sztuki „Mundo Bizarro” w Kamieniu Pomorskim zapraszają na kolejną edycję Europejskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się w naszym mieście już po raz dziewiąty. Kamieńskie muzea będą otwarte dla zwiedzających w godzinach 19.00 – 24.00, a wstęp do nich będzie bezpłatny.
W Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, przy ulicy Adama Mickiewicza 34, będzie można zobaczyć pokazywane obecnie wystawy – „Miasto i jego mieszkańcy. Kamień Pomorski w latach 50. XX w., „Ocalony od zapomnienia. Historia wydobycia wraku XIX-wiecznego żaglowca odkrytego u wybrzeży Bałtyku” czy wystawę o Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej z kontuarem kamieńskich organów z 1888 r. W siedzibie MHZK zobaczymy również skarb z epoki brązu odkryty w 2015 roku w okolicach Kamienia Pomorskiego, rękojeść noża Wikingów z X wieku odnalezioną osiem lat temu przy kamieńskim ratuszu czy wypożyczony MHZK samochód Greif Junior wyprodukowany w latach 30. XX wieku w szczecińskiej fabryce Stoewer. O 19.30 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po (otwartej w zeszłą sobotę) wystawie „W ciemnym lesie budzą się demony…” ukazującej malarstwo Marty Greszty i Nadii Świerczyny. Nową, przygotowaną przez Kamieński Dom Kultury, ekspozycję przybliży jej kuratorka Małgorzata Michałowska oraz malarka Nadia Świerczyna.
Noc Muzeów w MHZK to także krótkie prelekcje dotyczące zabytków oraz historii naszego miasta. Rozpocznie je o godzinie 19.00 prezentacja „Kamień Pomorski w malarstwie w zbiorach MHZK”. Godzinę później, o 20.00, pokażemy jak zmieniał się kamieński ratusz na przestrzeni wieków. Od pięciu lat, podczas Nocy Muzeów, wychodzimy poza mury naszej placówki. Podobnie będzie w tym roku. O 21.00 zbierzemy się pod Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej skąd przejdziemy do katedry, w której pokrótce przedstawimy historię znajdujących się w niej organów. W tym roku minie bowiem 350. rocznica ich ufundowania przez księcia Ernesta Bogusława de Croy’a. W katedrze będziemy mieli możliwość usłyszeć nasz królewski instrument, za którego kontuarem zasiądzie kamieński wirtuoz Mariusz Stankiewicz.
Po powrocie do MHZK, na godz. 22.00, zapraszamy na prelekcję „Od Sol-, Jod und Moor-Bad Cammin do Uzdrowiska Kamień Pomorski” o historii lecznictwa uzdrowiskowego w naszym mieście. Tegoroczną Noc Muzeów zakończy prezentacja „Kamień Pomorski sprzed lat na fotografii prasowej”.
Zwiedzałeś/aś już nocą XIV-wieczne zamczysko? Ciekawy pomysł, nieprawdaż? W Kamieniu Pomorskim zamczyska co prawda nie mamy, ale od 1308 roku stoi tu dumnie i niewzruszenie gotycka Baszta i Brama Wolińska, która swoim średniowiecznym urokiem niewiele mu ustępuje. Znajduje się w niej Muzeum Kamieni. W Noc Muzeów będą się po nim błąkać rycerze, z którymi można będzie zrobić zdjęcie, przymierzyć hełm i wziąć broń do ręki. O 19.00 przed Basztą przywitają Was jednorożce z balonikami i słodkościami. O godzinie 20.00 w sali z dinozaurami odbędzie się interesujący wykład na temat legend o kamieniach szlachetnych a także kamiennych przybyszach spoza naszej planety. Przewodnik Muzeum Kamieni całą noc będzie do Państwa dyspozycji i chętnie zabierze Was w świat niezwykłych, czarodziejskich kamieni. Zabierzcie aparaty fotograficzne – zachód słońca i nocne widoki z Baszty warte są uwiecznienia. Do Państwa dyspozycji będzie działał sklepik z biżuterią, minerałami, wyborami z kamieni i wieloma innymi pięknymi i niezwykłymi rzeczami.
Galeria Sztuki „Mundo Bizarro”, znajdująca się na terenie ośrodka wypoczynkowego „Ecorosarium” przy ulicy Henryka Wieniawskiego 28 (na Osiedlu Fryderyka Chopina), zaprasza na wystawę malarstwa na szkle znanego kamieńskiego artysty Leszka Króla.
Do zobaczenia w sobotę!
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej,
Muzeum Kamieni i Galeria Sztuki „Mundo Bizarro”
3 komentarzy
Anonim mówi:
maj 15, 2019
o godzinie 21:13
W sytuacji likwidacji szpitala, czy bedzie mozliwosc hospitalizacji w planowanym muzeum von Kliesta, tym samym bedzie tam ratowane zycie i zdrowie??
Anonim mówi:
maj 15, 2019
o godzinie 8:48
Super właściwy człowiek na właściwym miejscu jak zwykle będzie świetnie
Anonim mówi:
maj 15, 2019
o godzinie 15:50
Marcin, zorganizuj wystawę jakąś.