W związku z zastałą sytuacją w spółce gminnej PWiK w Świerznie, w której doszło do istotnego naruszenia prawa przy zatrudnieniu prezesa zarządu, w styczniu 2019 roku w spółce wprowadzone zostały zmiany dostosowujące jej organizację do obowiązujących przepisów prawa. Zmiany te powinny być wprowadzone już w 2017 roku.
Jedną z najważniejszych zmian było zawarcie z prezesem spółki umowy o świadczeniu usług zarządzania, w miejsce dotychczasowego stosunku pracy. Ponadto konieczne było określenie wynagrodzenia otrzymywanego przez prezesa i członków rady nadzorczej zgodnie z ustawą o zasadach wynagradzania osób kierujących niektórymi spółkami.
W ślad za powyższymi zmianami odwołani zostali członkowie dotychczasowej rady nadzorczej, których zastąpili: radca prawny Michał Arendt, radca prawny Marcin Chmielewski, radca prawny Sebastian Wojciechowski.
Wójt Świerzna
Radosław Drozdowicz
22 komentarzy
wyborca mówi:
sty 30, 2019
o godzinie 18:23
Wiem,że w tej sytuacji cena wody i opłata za zrzut ścieków z pewnością wzrośnie i wówczas obudzimy się z ręką w nocniku.
aaaa mówi:
sty 29, 2019
o godzinie 15:11
A dlaczego akurat tych 3 radców prawnych a nie inni? Ktoś się zastanawiał?
Anonim mówi:
sty 29, 2019
o godzinie 19:42
Tak, ja i uważam, że to nie ma znaczenia dlaczego tych trzech, a nie innych trzech. Nawet ich sprawdziłem i wiem że są z trzech różnych kancelarii.
Anonim mówi:
sty 29, 2019
o godzinie 12:56
Działy się gorsze rzeczy, robione prezenty za gminne pieniądze. Piszecie o nieprawidłowościach w spółce, przecież ten Prezes nie miał nic do gadania, był maluczki bez urazy.
Anonim mówi:
sty 30, 2019
o godzinie 8:37
Prezenty to się zaczyna robić obecnie, ale własnym kochasiom
Anonim mówi:
sty 29, 2019
o godzinie 12:51
A może Pan Wójt złoży oświadczenie dot. jaką rolę w Spółce pełni jego przyjaciel Denis, co należy do jego obowiązków i ile za tą fuchę bierze do ręki
Anonim mówi:
sty 28, 2019
o godzinie 20:01
Brawo, dziękuję za informację. Nie przejmować się poniższymi komentarzami i dalej informować nas o wszystkich nieprawidłowościach. Żeby nikt kto potrafi sam myśleć nie uwierzył im jak będą mówili, że byli tacy dobrzy.
Anonim mówi:
sty 28, 2019
o godzinie 11:10
Pierwsze cztery lata to czyszczenie i budowanie układów. Drugie to czerpanie korzyści. Tylko dla kogo ? Wyborców czy funkcyjnych ? A trzecia to już masakra. Prorok i ABC. Ale tak było na pomorzu wschodnim.
Anonim mówi:
sty 28, 2019
o godzinie 10:46
A co z fakturami z hali ?
Wyborca(gm. Świerzno) mówi:
sty 28, 2019
o godzinie 9:10
Witam. Powszechnie wiadomym jest, jaki poziom wykształcenia wystarcza, by za obecnego Rządu zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Skąd więc w malutkiej, bądź co bądź, spółce PWiK w Świerznie potrzeba powołania aż takich fachowców od prawa? Pozdrawiam.
Anonim mówi:
sty 28, 2019
o godzinie 13:07
Dokładnie, jaką pensje będą mieli wymienieni nowi członkowie owej rady?
Anonim mówi:
sty 28, 2019
o godzinie 16:09
Szanowny Panie, poniżej cytuję przepis ustawy, który wskazuje, jakie wymagania muszą mieć członkowie rady nadzorczej w takiej spółce. Proszę zatem ocenić, czy jest to „taki poziom wykształcenia”, o jakim Pan myśli:
posiada wykształcenie wyższe lub wykształcenie wyższe uzyskane za granicą uznane w Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie przepisów odrębnych, oraz posiada co najmniej 5-letni okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę, lub świadczenia usług na podstawie innej umowy lub wykonywania działalności gospodarczej na własny rachunek, a także spełnia przynajmniej jeden z poniższych wymogów:
a) posiada stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych, prawnych lub technicznych,
b) posiada tytuł zawodowy radcy prawnego, adwokata, biegłego rewidenta, doradcy podatkowego, doradcy inwestycyjnego lub doradcy restrukturyzacyjnego,
c) ukończyła studia Master of Business Administration (MBA),
d) posiada certyfikat Chartered Financial Analyst (CFA),
e) posiada certyfikat Certified International Investment Analyst (CIIA),
f) posiada certyfikat Association of Chartered Certified Accountants (ACCA),
g) posiada certyfikat Certified in Financial Forensics (CFF),
h) posiada potwierdzenie złożenia egzaminu przed komisją powołaną przez Ministra Przekształceń Własnościowych, Ministra Przemysłu i Handlu, Ministra Skarbu Państwa lub Komisją Selekcyjną powołaną na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. poz. 202, późn. zm.),
i) posiada potwierdzenie złożenia egzaminu przed komisją powołaną przez ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2017 r. poz. 1055 oraz z 2018 r. poz. 702),
j) złożyła egzamin dla kandydatów na członków organów nadzorczych przed komisją egzaminacyjną wyznaczoną przez Prezesa Rady Ministrów;
2) nie pozostaje w stosunku pracy ze spółką ani nie świadczy pracy lub usług na jej rzecz na podstawie innego stosunku prawnego;
3) nie posiada akcji w spółce zależnej, z wyjątkiem akcji dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;
4) nie pozostaje ze spółką, o której mowa w pkt 3, w stosunku pracy ani nie świadczy pracy lub usług na jej rzecz na podstawie innego stosunku prawnego;
5) nie wykonuje zajęć, które pozostawałyby w sprzeczności z jej obowiązkami jako członka organu nadzorczego albo mogłyby wywołać podejrzenie o stronniczość lub interesowność lub rodzić konflikt interesów wobec działalności spółki;
6) spełnia inne niż wymienione w pkt 1-5 wymogi dla członka organu nadzorczego, określone w odrębnych przepisach.
Wyborca(gm. Świerzno) mówi:
sty 28, 2019
o godzinie 18:11
Witam. Dziękuję za tak obszerne wyjaśnienie . Nadmienię jednak, że w zapytaniu moim nie wystąpiła sugestia, jakoby nowo powołani członkowie rady nadzorczej cechowali się brakiem kompetencji. Wysokość „pensji”, jak to określił wyżej ANONIM nie jest przedmiotem mojego zainteresowania. Pozdrawiam.
Anonim mówi:
sty 28, 2019
o godzinie 8:58
Ble, ble, ble znowu z jakiejś drobnej pierdoły Pan Wójt robi aferę medialną na skalę co najmniej Amber Gold. Ot cały Świerznowski grajdołek w nowym wydaniu, jak się nie ma czego czepić to opowiada się o pierdołach w mediach. A weźcie się za robotę a nie szukajcie na siłę haków na poprzedników.
Anonim mówi:
sty 28, 2019
o godzinie 17:23
dokładnie tak jest.
Anonim mówi:
sty 28, 2019
o godzinie 8:40
Brawo Panie wójcie, nareszcie ktoś się za to wziął !
Anonim mówi:
sty 28, 2019
o godzinie 19:53
Za co się wziął i kto? Wójt czy ktoś, bo nie wiem.
Anonim mówi:
sty 28, 2019
o godzinie 8:30
A kto był w radzie nadzorczej?
Anonim mówi:
sty 28, 2019
o godzinie 19:50
nr KRS 0000497591, https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs i wszystkiego się dowiesz. Są to informacje dostępne dla każdego ze strony ministerstwa sprawiedliwości.
Anonim mówi:
sty 28, 2019
o godzinie 21:29
Dobrze dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.
Anonim mówi:
sty 28, 2019
o godzinie 7:43
W Gdańsku i Warszawie wysocy specjaliści od prawa okazali się specjalistami, ale od łamania prawa i wyszło jak wyszło. Tak więc różnie to bywa z tymi nieprawidłowościami.
Anonim mówi:
sty 28, 2019
o godzinie 8:42
Nie znaczy się ze ma to być reguła