Zarówno KO, Lewica, jak i Polska 2050 zapowiedziały likwidację Funduszu Kościelnego. Donald Tusk swoją deklaracją z weekendu wznowił dyskusję na ten temat. 

W przyszłym roku na wydatki związane z Kościołem zaplanowano aż 257 mln zł. W tym roku ta kwota wynosiła 216 mln zł. Donald Tusk w listopadzie 2022 roku zapowiedział, że jednymi z pierwszych decyzji po przejęciu władzy przez opozycję będzie „skasowanie pieniędzy, jakie płyną do Kościoła”. Koalicja Obywatelska zapisała to w swoim planie na pierwsze 100 dni rządów.

Lewica także od lat domaga się likwidacji Funduszu Kościelnego. – Chcę, żeby kler płacił podatki. Płacicie podatki? Chcę, żeby kler był równy wobec prawa – mówił na Marszu Miliona Serc Włodzimierz Czarzasty, lider Lewicy.

Czy oznacza to, że opozycji uda się zlikwidować Fundusz Kościelny? Także Rafał Trzaskowski przedstawił swoje stanowisko, w tej sprawie. – Ja nie rozumiem, dlaczego z budżetu państwa mamy wspierać biznesową działalność jakiegoś księdza. Ja nie rozumiem, dlaczego mamy płacić na fundusz kościelny, a nie może być dobrowolnego podatku. Co to ma wspólnego z ideologią? To jest zdrowy rozsądek – przekonywał polityk.

– Wątpliwe jest to, że zajmujemy się utrzymywaniem kapelanów w wojsku, policji, nawet administracji skarbowej. Na oddziałach szpitali brakuje pielęgniarek, ludzie organizują zbiórki, by ratować dzieciaki, a z drugiej strony wyrzucamy publiczne pieniądze na to, by utrzymywać szpitalnych kapelanów – dodał współprzewodniczący Partii Razem, Adrian Zandberg.

Fundusz Kościelny powstał, by zrekompensować zabrane mienie Kościołowi. Katoliccy duchowni twierdzą, że strat jeszcze nie wyrównano. Podstawowym celem funduszu jest finansowanie składek emerytalnych duchowieństwa. Zaznaczmy, że korzystać z niego może nie tylko Kościół katolicki, ale także inne związki wyznaniowe w Polsce i Kościoły legalnie zarejestrowane w Polsce.

W 2012 r. wynosiły 94,3 mln zł, a w 2022 r. miały sięgnąć 192,8 mln zł. Potem zwiększono je do 216 mln zł. Łącznie w latach 2012-2022 na Fundusz Kościelny państwo wydało ponad 1,6 mld zł.