Dla wielu osób szansą na pracę, rozwój społeczny i rehabilitację są Zakłady Aktywności Zawodowej. Już 51 osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową skorzystało z takiej możliwości w Kamieniu Pomorskim. Jego utworzenie było możliwe dzięki Funduszom Unii Europejskiej.

Zatrudnione osoby uczą się pracy w gastronomii oraz w usługach związanych z pielęgnacją i gospodarowaniem terenów zielonych na terenie gminy Kamień Pomorski. Nad wszystkim czuwa łącznie kilkunastu trenerów oraz szef kuchni. Niepełnosprawni pracownicy w ZAZ odbywają rehabilitację społeczną, zawodową oraz fizyczną podczas codziennych zajęć z rehabilitantem.

Obecnie Zakład prowadzi działalność w obiekcie przy ulicy Garncarskiej 4 oraz w nowo wybudowanej kuchni, znajdującej się przy ulicy Kopernika 12 w Kamieniu Pomorskim. Organizatorem Zakładu Aktywności Zawodowej jest Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kamieniu Pomorskim. Jest jednym z dziewięciu obecnie funkcjonujących ZAZ-ów na terenie Pomorza Zachodniego.

Na Pomorzu Zachodnim ZAZy zatrudniają osoby niepełnosprawne i jest to wynik wśród regionów w Polsce. Obecnie największy ZAZ daje pracę dla 175 osób – to największa tego typu placówka w kraju. W bieżącym roku Województwo Zachodniopomorskie przekazało na dofinansowanie kosztów działania ZAZ-ów: środki PFRON będące w dyspozycji Województwa w wysokości 16.3 mln zł, środki z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w wysokości 3.8 mln zł.

We wrześniu br. w Karlinie działalność rozpocznie kolejny ZAZ, którego Organizatorem jest Spółdzielnia Socjalna „Feniks” w Białogardzie. Zakład będzie zajmował się przede wszystkim usługami pralniczymi. Zatrudnienie znajdzie w nim 25 osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym.