Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego (ZUCS) zabezpieczyli nielegalne komputery do gier hazardowych. Lokal, w którym urządzano nielegalny hazard znajdował się w centrum Trzebiatowa. Urządzanie i prowadzenie gier hazardowych bez zezwolenia lub koncesji jest przestępstwem.

W środę 30 listopada, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z ZUCS zamknęli w punkt w Trzebiatowie, w którym oferowano nielegalny hazard. Nieoznakowany lokal w centrum miasta miał oklejone ciemną folią okna. Zainstalowany na zewnątrz monitoring rozpoznawał twarze zaufanych graczy, którzy byli wpuszczani do jaskini hazardu.  

Wewnątrz pomieszczenia zastaliśmy dwie osoby – gracza i prowadzącą lokal obywatelkę Ukrainy. Postawiono jej zarzuty organizowania gier hazardowych, a graczowi – zarzut grania na nielegalnych urządzeniach do gier. Po raz kolejny zauważamy, że przestępcy oferujący nielegalne gry hazardowe ukrywają się za nieświadomymi często swojej roli w tym przestępczym procederze obywatelami Ukrainy. 

Oprócz siedmiu komputerów wykorzystywanych do nielegalnych gier hazardowych funkcjonariusze zatrzymali również komputer sterujący oraz telefon komórkowy. Urządzanie i prowadzenie gier hazardowych bez zezwolenia lub koncesji jest przestępstwem, za które grozi wysoka kara finansowa, kara pozbawienia wolności albo obie kary łącznie. Maksymalna kara finansowa może wynosić nawet 28.890.040 zł. 

Przypominamy, że odpowiedzialności podlega zarówno urządzanie nielegalnych gier hazardowych (też w Internecie), jak i udział w takich grach.  Uczestniczenie w nielegalnej grze hazardowej stanowi, zgodnie Kodeksem karnym skarbowym, przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny od 12.039,60 zł do 4.815.084 zł.

Hazard jest szczególnie niebezpieczny dla młodych ludzi ponieważ są bardziej podatne na uzależnienie od hazardu. Dlatego miejsca, w których urządzane są gry hazardowe nie są przeznaczone dla niepełnoletnich osób. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych.

Aby uświadamiać młodych ludzi o konsekwencjach nielegalnego hazardu, uzależnieniu od niego, do młodzieży klas 7 i 8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych kierujemy akcję edukacyjną „Hazard? Nie daj się wciągnąć! Pracownicy i funkcjonariusze KAS bezpłatnie przeprowadzą lekcje we wszystkich szkołach, które zgłoszą taka chęć. Więcej informacji na stronie 

https://www.gov.pl/web/kas/hazard-nie-daj-sie-wciagnac  

Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie