Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała nielegalne leki sprowadzane z Wielkiej Brytanii. To kolejne w tym miesiącu ujawnienie nielegalnych farmaceutyków podczas kontroli przesyłek pocztowych prowadzonych przez funkcjonariuszy zachodniopomorskiej KAS. 

Kontrola dwóch przesyłek adresowanych do tego samego nadawcy ujawniła próbę wprowadzenia do obrotu aż 2,5 tys. nielegalnych farmaceutyków. Okazało się, że w przesyłkach były tabletki na potencję. Łączna wartość rynkowa tych preparatów to prawie 34 tys. złotych. Przesyłki wysyłane były z Wielkiej Brytanii.  Już wstępne oględziny przesyłek wzbudziły podejrzenia funkcjonariuszy. Zastanawiające były opisy przesyłanych towarów. Nadawca zdeklarował je jako suplementy diety, witaminy oraz leki. Taka informacja, w połączeniu z nietypowym krajem nadania, spowodowała, że paczki skontrolowano – prześwietlono urządzeniem RTG. Obraz uzyskany przy prześwietleniu potwierdził wątpliwości funkcjonariuszy. Na monitorze można było zobaczyć blistry tabletek. 

Szczegółowa kontrola przesyłek potwierdziła podejrzenia funkcjonariuszy. Farmaceutyki według opisu na opakowaniach zawierały substancje sildenafil, vardenafil lub depoksetynę – substancje będące składnikiem leków na potencję.

W paczkach znajdowały się następujące farmaceutyki:

  • 500 szt. tabletek Vega- extra cobra,
  • 500 szt. tabletek Delgra,
  • 200 szt. tabletek Super Delgra,
  • 200 szt. tabletek Extra Super Delgra,
  • 300 szt. tabletek Stop Ejac 60 mg,
  • 200 szt. tabletek Super Lovevitra,
  • 200 szt. tabletek Extra Super Lovevitra,
  • 200 szt. tabletek Super Tadadel,
  • 200 szt. tabletek Extra Super Tadadel.

Ilość medykamentów w przesyłkach wskazuje, że importowano je w celu dalszej odsprzedaży w kraju. Farmaceutyki sprowadzono z naruszeniem przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne dlatego obie przesyłki zabezpieczono do dalszego postępowania. Osobom wprowadzającym do obrotu produkty lecznicze bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Przestrzegamy przed zażywaniem medykamentów niewiadomego pochodzenia, zamawianych przez Internet. Są to bowiem preparaty o niezbadanym składzie oraz działaniu. Produkt kupiony poza apteką może nie zadziałać lub wywołać nieprzewidziane i niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia skutki. Leki należą do produktów najczęściej podrabianych, dlatego ich zakup z nielegalnych źródeł, np. fora internetowe, to duże ryzyko. 

Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie