W czwartek Sejm zajmie się projektem ustawy dopuszczającej handel w dwie niedziele w miesiącu. Zdaniem posłów Polski 2050, autorów projektu, zakaz handlu w niedzielę nie przyczynił się do wsparcia lokalnych sklepów w konkurencji z sieciami handlowymi, był też pretekstem do nadużyć.
Projekt nowelizacji ustawy zakazującej handlu w niedziele złożyli pod koniec marca br. posłowie Polski 2050. Przewiduje on dwie niedziele handlowe w miesiącu. Za pracę w niedzielę przysługiwałoby podwójne wynagrodzenie, a pracodawca miałby obowiązek wyznaczyć pracownikowi dzień wolny 6 dni przed albo 6 dni po dniu pracy w niedzielę.
W uzasadnieniu do projektu stwierdzono, że wbrew intencjom ustawodawcy z roku 2018 zakaz handlu nie przyczynił się do wsparcia małych, lokalnych sklepów w ich konkurencji z wielkimi sieciami handlowymi.
„W okresie 2014-2023 liczba placówek handlowych w Polsce zmalała o 33,5 tys., a w samym 2023 roku zamknięto 3 tys. placówek. Ostatnie lata są natomiast czasem rozkwitu wielkich sieci handlowych, a zwłaszcza tzw. sieci dyskontowych – dzięki agresywnej strategii marketingowej i cenowej oraz długim godzinom otwarcia udało im się skłonić potencjalnych klientów do robienia tam zakupów w piątki i soboty” – wskazano.
Projektodawcy zauważyli, że opinia Polaków nt. zakazu handlu w niedzielę jest podzielona, dlatego proponowane rozwiązanie ma charakter kompromisowy. „Zgoda na częściowe niedzielne otwarcie sklepów wraz z wyższymi wynagrodzeniami dla pracowników pozwolą pogodzić interesy klientów chcących robić zakupy oraz pracowników sektora. Warto też pamiętać, że z możliwości pracy w niedzielę korzystają też osoby, które ze względu na naukę nie mogą pracować w inne dni tygodnia – np. studenci chcący choćby częściowo pokryć koszt życia w mieście akademickim” – wskazano w uzasadnieniu.
Zdaniem autorów projektu, obecne przepisy zakazujące handlu w niedzielę są pełne arbitralnych zwolnień, które mogą być pretekstem do nadużyć oraz prowadzić do sytuacji podważających szacunek obywateli do całego systemu prawnego.
14 komentarzy
max von sydof mówi:
cze 16, 2024
o godzinie 9:40
W sobotę i niedzielę handel w Kraju katolickim powinien być zakazany całkowicie,pod karą chłosty na miejskim pręgierzu… Powinna być powołana policja religijna na wzór arabskiej MOTTAWY… Która kontroluje i sprawdza czy dany osobnik (katol) ma zaświadczenie od czarnego o uczestnictwie we mszy świętej , oraz adnotację ile przeznaczył na tacę.. A to wszystko po to aby krzesić a ciemnym narodzie wiarę katolicką i żeby w nim nie było pogaństwa.. A czarnym żyło się jeszcze dostatniej…amen
Anonim mówi:
cze 14, 2024
o godzinie 15:04
Rozumiem że urzędy w Wolinie, Dziwnowie i Kamieniu też będą czynne w niedzielę !!!!!!!!!!!!!!!
Anonim mówi:
cze 14, 2024
o godzinie 13:26
ale pracują tylko wyborcy KO
Anonim mówi:
cze 14, 2024
o godzinie 7:28
albo wszystkie albo wcale
Anonim mówi:
cze 13, 2024
o godzinie 22:15
Tylko dwie niedziele handlowe, przed Wielkanocą i przed Bożym Narodzeniem. Wszyscy mają prawo do odpoczynku. Dość tego zamieszania.
Anonim mówi:
cze 13, 2024
o godzinie 19:56
Niedziela to jest szczególny dzień. Idąc na ustępstwa jeden dyżurny market w mieście jak apteka.
Anonim mówi:
cze 13, 2024
o godzinie 15:39
👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎
Anom mówi:
cze 13, 2024
o godzinie 14:51
Niech zrobią dwie niedziele w miesiącu od 9 do 17 bo po co na dwie zmiany pracować też ci co poszli do pracy w niedziele się cieszą resztą dnia i też dla chętnych co chcą dorobić jak chcą z własnej woli pójść na te 8 godzin do pracy tylko szkoda że nadal są buraki roszczeniowe które o wszystko się czepiają kasjerów i pracowników sklepów i dyskontów nad tym też powinni popracować żeby ukracać chamstwo wobec ludzi którzy pracują.
Anonim mówi:
cze 13, 2024
o godzinie 13:01
Ja też pracuję każdą Niedzielę bo muszę i nie narzekam, też bym chciała pobyć z rodziną czy jechać do dzieci .Inni też pracują I żyją, jak komuś niechce się pracować to do Urzędu pracy niech idą .
Anonim mówi:
cze 13, 2024
o godzinie 11:52
WSZYSTKIE Niedziele MAJA BYĆ HANDLOWE !! Jak ktoś nie chce pracować to do pośredniaka
Anonim mówi:
cze 13, 2024
o godzinie 12:47
A święta ?
Anonim mówi:
cze 13, 2024
o godzinie 10:10
Tylko na kasę z uśmiechem 😁POzdrawiam 😍
rol mówi:
cze 13, 2024
o godzinie 9:53
byłem sceptyczny jak wprowadzano zakaz pracy w niedzielę ale rzeczywiście mieli rację,pracownikom handlu też należy się ten jeden dzień odpoczynku,widać jak są czynne dyskonty w niedziele to zaledwie parę samochodów widać na parkingach przy sklepach,podejrzewam że i decydentom sklepów nasuwa się pytanie czy im się to będzie się opłacało
gość mówi:
cze 13, 2024
o godzinie 13:37
A pracownikom kawiarni, restauracji, stacji paliw nie należy się wolna niedziela.? Też mają rodziny, też chcą z ninmi spędzić niedzielę a pracują, żebyś Ty mógł wypocząć. To samo hotele i kina. Można wszystko wyregulować, żeby i pracujący i kupujący byli zadowoleni. Ja na przykład mam czas tylko w niedzielę, żeby całą rodziną jechać i kupić coś do wyposażenia domu. Jakieś meble, płytki.