Nie tylko kopciuchy. Kominki również trzeba będzie wymienić lub wyposażyć w specjalne filtry. Taki obowiązek nakładają przepisy unijne i ustawy antysmogowe, które obowiązują w większości województw w Polsce.

W Polsce trwa obecnie wielka wymiana pieców na węgiel. W kolejnych latach ten sam proces dotyczyć będzie również starych kominków. Muszą być dostosowane do wymogów tzw. ekoprojektu, czyli unijnej dyrektywy, która określa energetyczno-emisyjne wymagania dla źródeł ogrzewania.

Ale to nie wszystko. Obowiązek wymiany źródeł ciepła na mniej emisyjne wynika także z uchwał antysmogowych, które obowiązują niemal w całej Polsce. I mówią one zarówno o wymianie starych pieców na węgiel, jak i starych kominków.

Skąd wziąć pieniądze na wymianę urządzeń? Obecnie dofinansowanie w wysokości nawet 100 proc. kosztów można uzyskać z popularnego wśród Polaków programu „Czyste powietrze” realizowanego w Gminie Wolin oraz Golczewo. Dziś stary piec czy kominek można wymienić np. na kocioł na pellet drzewny lub pompę ciepła.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zawarte w uchwałach przepisy dotyczą wszystkich użytkowników kotłów, pieców i kominków.  Właściciele nieruchomości naruszający te przepisy mogą być ukarani mandatem do 500 zł lub grzywną w wysokości nawet do 5000 zł.