Od kilku dni wiadomo już, że program startującego jutro XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Słowian i Wikingów pęka w szwach, a jego część historyczna jest bardzo rozbudowana. To jednak nie wszystko co przygotowali organizatorzy tego wydarzenia. W sobotni wieczór (5.06.2023 r.) na Wolińskich Błoniach szykuje się prawdziwa uczta muzyczna. Na festiwalowej scenie usłyszeć i zobaczyć będzie można gwiazdy polskiej przestrzeni muzycznej.

Oto program koncertów:

Koncert zespołu NADMIAR – godz. 19:30
Zespół powstał w maju 1993 roku, skupiając ludzi o zróżnicowanych fascynacjach muzycznych – stąd nazwa zespołu. W swojej długiej, bo trwającej ponad ćwierć wieku karierze, zagrali ponad 1000 koncertów, a przemierzając kraj wszerz i wzdłuż zespół zaprezentował się setkom tysięcy fanów. Stylistyka zespołu zmieniała się na przestrzeni lat – obecnie NADMIAR to energetyczny koktajl rock’n rolla w iście amerykańskim stylu. Zgrani i charyzmatyczni muzycy tworzą klimat, który zapada w pamięć publiczności nie tylko podczas koncertu, ale i na długo po nim. NADMIAR tworzą: Tomek Besser – wokal, Sławek Szpot – gitara, Waldek Zieliński – gitara, Maciej Maciołek – gitara basowa, Hania Mincewicz – perkusja. Warto wspomnieć, że wokalista zespołu – Tomek Besser – to uczestnik XI edycji THE VOICE OF POLAND.

Koncert zespołu DAGADANA – godz. 20:30
Zespół istnieje od ponad 15 lat. Znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam, gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi. Zespół w 2008 roku założyły Daga (Polska) i Dana (Ukrainka). Dziś DAGADANA  jest już kwartetem, powiększającym się niejednokrotnie o sekcję dętą, a nawet orkiestrę symfoniczną. DAGADANA jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym  Glastonbury Festival. Rozpisywał się o nich amerykański National Geographic. Występowali na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej a także podczas wielu tournée w Chinach. Artyści inspiracji szukali w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach. Od samego początku ich filozofią było spotykanie, dzielenie się muzyką i sztuką z artystami z różnych zakątków globu oraz bycie ambasadorami polskiej i ukraińskiej kultury. Stąd efekty w postaci nagrań, czy koncertów z muzykami z całego świata. Nowa płyta „Tobie” (nominowana do Nagród Fryderyk 2022) jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach).

Koncert zespołu RAZ DWA TRZY – godz. 22:00
Zespół RAZ DWA TRZY rozpoczął działalność 31 lutego 1990 roku w Zielonej Górze. Kilka tygodni później zagrali swój pierwszy koncert w klubie studenckim „Zatem”. Grają specyficzny rodzaj muzyki, łączący rock ze współczesną poezją. W ich twórczości można wyczuć wpływ folku, który idealnie komponuje się z całością. Zespół z miejsca potwierdził, że może zamieszać na polskiej scenie muzycznej. Już w trzy miesiące po powstaniu Raz Dwa Trzy wygrał 26 Festiwal Piosenki Studencki w Krakowie. Rok po założeniu zespołu ukazała się jego pierwsza płyta pod tytułem „Jestem Polakiem”. Jak dotąd RAZ DWA TRZY wydał 11 albumów: „To ja” (1992), „Cztery” (1994), „Sufit” (1996), „Niecud” (1998), „Czy te oczy mogą kłamać” (2002),  „Trudno nie wierzyć w nic” (2003), „Młynarski” (2007), „Skądokąd” (2010), „Raz Dwa Trzy – Dwadzieścia” (2010), „Raz Dwa Trzy …25” (2016). RAZ DWA TRZY jest laureatem wielu prestiżowych nagród polskiej sceny muzycznej. Muzyka tworzona przez zespół uznawana jest za alternatywną. We współczesnym świecie utwory zespołu nie są łatwe w odbiorze, a mimo to podczas jego koncertów brakuje wolnych miejsc.
RAZ DWA TRZY tworzą: Adam Nowak – gitara, śpiew, Grzegorz Szwałek – pianino elektryczne, akordeon, Jacek Olejarz – perkusja, Jarek Treliński – gitara elektryczna, akustyczna, Mirek Kowalik – gitara basowa, kontrabas, gość na stałe : Tadek Kulas – trąbka

Pokaz ognia JAVARYNA – godz. 22:30
Zespół powstał w 2003 roku. Założycielką jest Margarita Kubenkevich, a tworzą go muzycy, tancerze i kuglarze. Inspirowana duchem słowiańskiego średniowiecza JAVARYNA zajmuje się tańcami i muzyką dawną regionu Europy Wschodniej.

Na wydarzenia zapraszają: Gmina Wolin, Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji, Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin – Jomsborg – Vineta oraz Oficjalny Partner Polska Fundacja Narodowa.