Rząd przyspiesza prace nad wprowadzeniem przepisów, które umożliwią przełożonym weryfikowanie szczepień u pracowników. W najbliższy poniedziałek projektem ustawy zająć ma się Komitet Stały Rady Ministrów

– Mam nadzieję, że w poniedziałek będziemy dyskutowali na Stałym Komitecie Rady Ministrów o projekcie przepisów, na podstawie których pracodawca będzie miał prawo sprawdzić, czy jego pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19 – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia mówił w TVN24 o trwających pracach nad przepisami, które dadzą pracodawcom możliwość zweryfikowania, czy pracownik jest zaszczepiony. Jak stwierdził Niedzielski, uprawnienie to ma pozwolić pracodawcom tworzyć bezpieczne środowisko pracy. Pytany, kiedy przepisy będą gotowe, odpowiedział: „celujemy na najbliższe posiedzenie Sejmu”.

Niedzielski przekazał, że pracodawca będzie miał prawo zapytać o to, czy pracownik jest zaszczepiony i na tej podstawie podjąć ewentualną decyzję o przesunięciu go do innych obowiązków. Pracownik, aby potwierdzić swoje szczepienie, będzie musiał okazać pracodawcy certyfikat covidowy. – Bez okazania tego dowodu trzeba uznać, że zaszczepienia nie było – dodał.

Jak wcześniej informowaliśmy w money.pl, rząd ma jeszcze jeden pomysł, który ma pojawić się w ustawie – bezpłatny urlop dla niezaszczepionych. Ustawa ma pozwalać również na przenoszenie w obrębie firmy pracowników niezaszczepionych i takich, które COVID-19 nie przeszli, co może jednak wiązać się z obniżką pensji