Netflixa rozpocznie realizację czterech nowych tytułów w Polsce. Jednym z nich będzie dramat katastroficzny inspirowany historią zatonięcia promu Jan Heweliusz.Nie znane są jeszcze żadne szczegóły produkcji poza tytułem: „Heweliusz”, oraz głównymi twórcami.

Serial realizowany będzie przez twórców „Wielkiej Wody”: reżysera Jana Holoubka, producentkę Annę Kępińską oraz scenarzystę Kaspra Bajona. Nie ujawniono jeszcze odtwórców głównych ról ani daty premiery serialu na platformie.

Katastrofa promu Jan Heweliusz należącego do polskiego armatora Euroafrica była jedną z największych i najgłośniejszych katastrof morskich w Polsce po 89 roku. Doszło do niej 14 stycznia 1993 roku na Morzu Bałtyckim w pobliżu wyspy Rugia. Jednostka płynęła ze Świnoujścia do Ystad i natrafiła na sztorm o sile dochodzącej do 12 stopni w skali Beauforta. W wyniku katastrofy zginęło 55 osób – 20 marynarzy i 35 pasażerów. Uratowano 9 marynarzy. Śledztwo wykazało, że do zatonięcia promu przyczyniły się nie tylko trudne warunki na morzu, ale również błędy popełnione przez załogę oraz nieodpowiedni stan techniczny niektórych elementów jednostki.