Oryginalną i bardzo efektowną formę zaakcentowania Dnia Flagi, zaprezentowali dzisiaj mieszkańcy Międzywodzia. Z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich „Fregata” oraz Sołectwa Międzywodzie i Stowarzyszenia „I Love Międzywodzie”, powstała 100 metrowa flaga!

Szeroka na 3 metry, ufundowana m.in. poprzez prowadzoną wśród mieszkańców zbiórkę pieniędzy, którą w uroczystej formule rozłożono przy międzywodzkim pirsie, a następnie ulicą Zatoczną, Pogodną, Słoneczną, Zwycięstwa, Morską i Wojska Polskiego przeniesiono do  znajdującego się w centrum Międzywodzia parku. Tam przemarsz dobiegł końca, a biorących udział w tym wydarzeniu mieszkańców i gminnych gości organizatorzy zaprosili do kina „Fala” w Międyzwodziu, gdzie zaplanowana dwa koncerty: zespołu Magic Swing i Roberta Narwojsza.

Dzień Flagi został wprowadzony ustawą z dnia 20 lutego 2004 roku. Jest to równolegle Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Co ciekawe, tego samego dnia, tj. 2 maja 1945 roku, żołnierze polscy z 1 Armii Wojska Polskiego, biorący udział w bezpośrednich walkach o Berlin  (artylerzyści z 1 pułku artylerii lekkiej 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki), zatknęli biało-czerwoną flagę na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa (kolumna znajduje się do dzisiaj w parku Großer Tiergarten w Berlinie).

« z 2 »

Jako ciekawostkę można również dodać, że obok Polski, swój Dzień Flagi obchodzą m.in. mieszkańcy Meksyku, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Argentyny, Finlandii, Ukrainy.