Funkcjonariusze zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) skontrolowali przesyłkę z narkotykami. Lili, pies służbowy KAS, potwierdziła, że w przesyłce znajdują się niebezpieczne substancje. Przesyłka miała trafić do mieszkańca woj. zachodniopomorskiego.

Funkcjonariusze KAS pełniący służbę przy Poczcie Polskiej kontrolujący przychodzące do Polski przesyłki zatrzymali narkotyki przesyłane w jednej z paczek. 

Podczas kontroli przesyłek z wykorzystaniem urządzenia RTG wytypowali do szczegółowej kontroli paczkę nadaną w Wielkiej Brytanii. Wytypowana paczka nie posiadała deklaracji celnej, ani danych nadawcy. Obraz prześwietlenia wskazał możliwe anomalie, dlatego funkcjonariusze podjęli decyzję o jej dalszej kontroli. W kontroli tej przesyłki pomógł nam pies służbowy – Lili, która oznaczyła tę przesyłkę wśród innych kontrolowanych.

Lili na co dzień pełni służbę w Oddziale Celnym  w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów, a w dniu kontroli wspierała funkcjonariuszy w ramach działań ukierunkowanych na przeciwdziałanie handlowi i rozpowszechnianiu środków narkotycznych pod koniec roku szkolnego oraz w początkowym etapie wakacji 2023 r.

Po otwarciu przesyłki funkcjonariusze znaleźli w niej szczelnie zamkniętą saszetkę z napisem: „Bruce Banner#3” oraz namalowanym symbolem liścia marihuany. Po otwarciu saszetki stwierdzili, że w środku znajdował się susz roślinny o charakterystycznym dla marihuany zapachu.

Zdecydowano więc o przeprowadzeniu badania na zawartość THC przy wykorzystaniu testu CBD/THC Mobile Detect Pouch, który dał wynik pozytywny, wskazując na obecność THC, składnika konopi znanego ze swoich właściwości psychoaktywnych.

Pobrano i  wysłano próbkę  do Centralnego Laboratorium Celno-Skarbowego w Przemyślu, a przesyłkę zatrzymano do dalszego postępowania.

Małgorzata Brzoza
Rzeczniczka prasowa
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie