Wyjątkowe traktowanie nowych kierowców, jazdy doszkalające czy zielony listek na razie nie wejdą w życie. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Cyfryzacji. Wszystko w obawie przed powtórką niedawnych problemów przy zmianie procedur badań technicznych. Nie oznacza to jednak, że zmiany nie wejdą w życie. Jak podało jednak Ministerstwo Cyfryzacji, wiemy już, że zmiany będą wprowadzone etapowo. Czego dotyczą?
Młody kierowca
Przepisy dotyczą także kierowców, którzy prawo jazdy mają stosunkowo krótko, którzy jeszcze nie nabrali doświadczenia. Jeśli uda się te przepisy wprowadzić zgodnie z planem, to młody kierowca znajdzie się w tzw. okresie próbnym trwającym dwa lata. Chodzi o kierowców, którzy po 4 czerwca 2018 roku zdadzą egzamin praktyczny i teoretyczny na prawo jazdy kat. B.
„Młody” kierowca w okresie od 4 do 8 miesiąca od momentu uzyskania prawa jazdy przejść specjalistyczny kurs teoretyczny i jeden obejmujący szkolenie praktyczne. Praktyczne szkolenie dotyczyć będzie zachowania się w warunkach, kiedy prędkość nasza nie jest dostosowana do warunków panujących na jezdni. Chodzi o tzw. kurs jazdy obronnej, defensywny.
Szkolenia uzupełniające
Zajęcia teoretyczne będą obejmować m.in. przedstawienie czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Podczas szkolenia praktycznego, kierowcy wskazane zostaną niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej prędkości. Szkolenie teoretyczne ma kosztować 100 zł. Godzinna część praktyczna to wydatek 200 zł.
Zielony listek
Warto zaznaczyć, że „młody kierowca”, który po raz pierwszy otrzyma prawo jazdy kat. B będzie mógł prowadzić pojazd obowiązkowo oznakowany liściem klonu (zielonym listkiem). Taki kierowca nie będzie mógł przekraczać 50 km/h w terenie zabudowanym, poza obszarem zabudowanym 50 km/h, na drodze ekspresowej lub autostradzie 100 km/h nawet jeśli znaki na to pozwalają.
Ponadto przez pierwsze osiem miesięcy młody kierowca nie będzie mógł się zatrudnić jako kierowca i prowadzić działalności gospodarczej w tym zakresie.
Przedłużenie okresu próbnego
Jeśli młody kierowca w okresie próbnym złamie przepisy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym i popełni dwa wykroczenia to zostanie skierowany na tzw. kurs reedukacyjny, okres próby przedłużony zostanie o kolejne dwa lata. Ponadto taki kierowca może również dostać skierowanie na badania psychologiczne.
Kasowanie punktów karnych
Od 4 czerwca 2018 roku nie będzie można kasować kilku punktów karnych. Kurs reedukacyjny stanie się obowiązkowy i będzie obejmował jedynie tych, którzy przekroczyli limit punktów karnych. Po odbyciu szkolenia ich konto się wyzeruje. Taki kurs będzie trwał cztery dni. Każdego dnia będzie to 7 godzin.
Kurs ten będzie organizowany tylko w dni robocze, a jego koszt wyniesie 500 złotych. Czterodniowe szkolenie będzie można zrealizować raz na 5 lat, dlatego jeśli kierowca wcześniej zbierze komplet 24 punktów to straci uprawnienia. Wówczas taki kierowca będzie traktowany jak osoba, która nigdy nie miała prawa jazdy, czyli będzie musiała zrobić kurs, zdać egzamin i będzie traktowana jako młody kierujący (zielony listek), a co za tym idzie będzie musiała przestrzegać przepisów o których wspomnieliśmy wcześniej.
Przypomnijmy, że dotychczasowy kurs redukujący punkty karne obowiązywał będzie jeszcze przez pół roku. W tym czasie kierowca może zredukować swoje konto o maksymalnie 6 punktów. Takie szkolenie trwa 6 godzin i można je zrobić w wybranym przez siebie dniu od poniedziałku do soboty.
Limity punktowe i kurs redukujący
Od stycznia 2018 roku limity punktowe znajdować się będą na tym samym poziomie. Znikną kursy reedukacyjne w dotychczasowej formie i zastąpią je nowe. Doświadczeni kierowcy z dłuższym stażem po osiągnięciu 24 punktów karnych nie stracą uprawnień, tylko zostaną odesłani na wspomniany wcześniej kurs (dłuższe szkolenie).
14 komentarzy
jurek mówi:
gru 14, 2018
o godzinie 14:25
Zmian na razie nie będzie, muszą opanować CEPiK: https://www.prawo-jazdy-360.pl/aktualnosci/cepik
Anonim mówi:
mar 8, 2018
o godzinie 4:51
kiedy wybory bo będzie dużo do uwolnienia? zadnych listkow nie miałem a normalne wzory, nauczycieli i zyje bez tego, „kondoma”. wychowani w kondomie.
Anonim mówi:
mar 7, 2018
o godzinie 19:50
Popieram. Trzeba dyscyplinować, bo już teraz wielu nie używa np.kierunkowskazów i jeżdżą w trudnych warunkach na światłach dziennych,a w normalnych włączają przeciwmgielne.
Anonim mówi:
mar 7, 2018
o godzinie 14:58
PIS zafundował nam kolejny raz powrót do PRLu. Hura.
Baw mówi:
mar 7, 2018
o godzinie 13:33
Bandytyzm.
vvvvvvvvvv mówi:
mar 7, 2018
o godzinie 11:13
Zielony liść klonu to żadna nowość, to wymysł lat sześćdziesiątych.
oświecony mówi:
mar 7, 2018
o godzinie 7:32
Bolszewicy nie potrafią rządzić, więc, żeby społeczeństwo tego nie widziało, to się je terroryzuje różnymi przepisami, pod pozorem troski o jego dobro.
Swój mówi:
mar 7, 2018
o godzinie 7:14
A jak danym autem jeździ poczatkujacy i doświadczony kierowca to listek będzie zdejmowany czy zasłaniany? Czy będą dwa zielony i np niebieski?i czy z niebieskim jak pojadę maksymalnie 50 km/g to policja nie wlepi mi mandatu za spowalnianie ruchu? Ale mi się pytań nasuwa….
Anonim mówi:
mar 7, 2018
o godzinie 7:00
Mam dziewczynki napisala na fb, że sie znalazła :)
Anonim mówi:
mar 6, 2018
o godzinie 23:35
aby tylko kasy wydoiç,ot pazerno§ç,okraglostolowcow
Joł mówi:
mar 6, 2018
o godzinie 22:11
to wejdą czy nie ? Bo już nie rozumiem i kiedy ?
zawodowiec mówi:
mar 6, 2018
o godzinie 21:34
50 km/h czy ci którzy wymyślają takie bzdury w ogóle myślą przez takich kierowców będzie jeszcze większy problem z korkami !!!!!!!!!!!!!!
magda mówi:
mar 6, 2018
o godzinie 21:04
co oni wyprawiają. źałosne dupe ściska
Anonim mówi:
mar 6, 2018
o godzinie 20:30
„Młodym kierowcom” zielony listek, a notorycznym „piratom” obowiązkowo trupią czaszkę…