To będzie wyjątkowe święto w nadmorskiej Gminie Rewal. W sobotę 29 czerwca w Niechorzu odbędzie się wydarzenie pt. „Trzymamy straż nad Bałtykiem”. Na przybyłych czeka piknik historyczny nawiązujący do polskich tradycji morskich oraz z myślą o zaakcentowaniu kultury morskiej i etosu morza. Event odbędzie się pod Patronatem Honorowym Ministra Obrony Narodowej Pana Władysława Kosiniaka Kamysza.

– Celem organizatorów jest nawiązanie do bogatej tradycji obchodów Święta Morza w II Rzeczpospolitej. Pragniemy zwrócić uwagę na wartości jakimi są morze i kultura rybacka – mówi Paweł Pawłowski, pełnomocnik Wójta Gminy Rewal ds. dziedzictwa kulturowego.

Święto Morza zainicjowane zostało przez dr Andrzeja Wachowiaka członka gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa ta przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Działo się to na fali wielkiego wzmożenia patriotycznego po odzyskaniu Pomorza przez Polskę 10 lutego 1920 r. i Zaślubinach z morzem w Pucku przez gen. Józefa Hallera.

Pierwsze Święto Morza odbyło się w niepodległej Polsce 31 lipca 1932 r. w Gdyni i przybyło na nie blisko 100 tysięcy osób! Była to wielka impreza masowa II Rzeczypospolitej. Obchody Święta Morza okazały się ogromnym sukcesem i weszły do kanonu polskich świąt. Odbywały się co roku 29 czerwca, w nawiązaniu do uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła – (  patronów rybaków i marynarzy), aż do wybuchu II w. św. Obecnie już po raz drugi, wracamy do organizacji Święta Morza w Gminie Rewal.

Program Święta Morza w Gminie Rewal :

11.45 – przybycie uczestników w tym oficjalnych delegacji m.in. miast zaślubinowych na plac przy ul. Pomorskiej – zjazd techniczny do pirsu rybackiego.
12.00 – przemarsz kolumny uczestników na pirs rybacki i rozpoczęcie uroczystości – przemówienia organizatorów i zaproszonych gości, poświęcenie łodzi i kutrów rybackich przez ks. kanonika Józefa Czujko – proboszcza Parafii Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Niechorzu
12.30 – przelot pary dyżurnej samolotów SU-22 z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego nad terenem uroczystości

  • wypłynięcie rybackiej parady na morze i złożenie wiązanki w toni morskiej : Bohaterom rybackiego morza – Tym, którzy nie powrócili z morza
  • wykonanie pamiątkowej fotografii na tle asysty morskiej złożonej z okrętów Marynarki Wojennej, łodzi Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz statków Urzędu Morskiego

13.00 – przejście parady przez centrum Niechorza do parku na piknik historyczno wojskowy „Trzymamy straż nad Bałtykiem!” Podczas imprezy odbędą się występy artystyczne zespołów szantowych oraz symboliczny chrzest morski.
17.00 – zakończenie imprezy

Podczas wydarzenia zaprezentują się lokalni wytwórcy i wystawcy, pojazdy zabytkowe oraz stoiska promocyjno – informacyjne Wojska Polskiego i służb mundurowych. Nie zabraknie najbliżej działających jednostek wojskowych chroniących naszego wybrzeża. Na pikniku zobaczymy m.in. dwa kołowe transportery opancerzone Rosomak oraz dwa przeciwlotnicze systemy rakietowo-artyleryjskie krótkiego zasięgu PSR-A Pilica.

Jednym z elementów pikniku Trzymamy straż nad Bałtykiem! będzie przelot nad terenem uroczystości dwóch odrzutowych samolotów myśliwsko bombowych SU-22. Na scenie plenerowej w niechorskim parku wystąpią zespoły IGA’cki Band, Folk Wagon zaś animacje o morskim charakterze przeprowadzi Tadeusz Waśko i jego Piracka Przygoda. Na stoiskach będzie można skosztować specjałów kuchni rybackiej i regionalnej oraz poznać opowieść o bałtyckim bursztynie i rybakach.

Po uroczystości poświęcenia łodzi rybackich i złożeniu wieńca w toni morskiej, odbędzie się parada morska, w której wezmą udział zaproszone jednostki pływające. Organizatorzy zapraszają środowisko wodniaków –  właścicieli jachtów, motorówek czy mniejszych statków o włączenie się do programu wydarzenia i udział w paradzie morskiej i asystowanie podczas uroczystości.