W zeszły piątek w katedrze kamieńskiej odbył się szósty koncert tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Kilka minut po godzinie 19.00, po zapowiedzi prowadzącego koncert dr. Andrzeja Wątorskiego romańsko-gotycka świątynia wypełniła się muzyką organową. 

Królewski instrument ożył podczas piątkowego koncertu dwukrotnie. Utwory kompozytorów takich jak: Mikołaj z Krakowa, Jakub Sowa, Jan z Lublina, František Xavier Brixi, Josef Ferdinand Norbert Seger, Feliks Mendelssohn-Bartholdy i zmarły w 2005 r. Marian Sawa, będący również organistą, który wystąpił podczas pierwszej edycji kamieńskiego festiwalu w 1965 r., zaprezentował krakowski wirtuoz dr hab. Wacław Golonka. Ten absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Uniwersytetu Muzyki i Sztuki Teatralnej w Wiedniu wystąpił w Kamieniu, gdzie debiutował w 1995 r.,  po raz trzeci. Jest laureatem wielu konkursów organowych. Koncertował w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Afryce. Jego płyta z koncertem organowym Pawła Łukaszewskiego, nagrana z Zespołem Warszawskich Solistów „Concerto Avenna”, otrzymała w 2008 r. nagrodę muzyczną Fryderyk. Wacław Golonka realizuje się również w działalności dydaktycznej prowadząc obecnie klasę organów na Akademii Muzycznej w Krakowie. 

W dwóch odsłonach części kameralnej piątkowego koncertu festiwalowa publiczność usłyszała chóralną muzykę cerkiewną w wykonaniu rosyjskiego Zespołu Wokalistów „Anima” pod kierownictwem Wiktora Smirnowa. Chór gościł już raz na kamieńskim festiwalu osiem lat temu. Zespół założyli w 1992 r. absolwenci Konserwatorium im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu. Muzycy koncertowali w Rosji i poza jej granicami wykonując utwory od chorału gregoriańskiego po kompozycje współczesne. Zespół był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach chóralnych w hiszpańskiej Tolosie i w niemieckim  Darmstadt. Założycielem zespołu, jego kierownikiem i dyrygentem jest Wiktor Smirnow, prowadzący również chór Ławry Aleksandra Newskiego. 

Artyści zaśpiewali pieśni cerkiewne Dymitra Bortniańskiego, car Fiodora I, Iwana Smirnowa, Pawła Czesnokowa, Michaiła Reczkunowa, Gieorgija Swiridowa, Piotra Czajkowskiego i Siergieja Rachmaninowa długo oklaskiwani przez zgromadzonych w katedrze słuchaczy. 

W piątek, 2 sierpnia, podczas kolejnego koncertu 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim usłyszymy światowej sławy francuskiego organistę Thierry’ego Escaich’a oraz Krakowski Kwintet Blaszany „Cracow Brass Quintet”. 

Serdecznie zapraszamy!
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej