Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej wzbogaciło się o kolejny ciekawy zabytek. XIX – wieczne lustro będzie wyeksponowane w trakcie nadchodzącej nocy muzeów. Wszystko dzięki żmudnej pracy zatrudnionego w Muzeum specjalisty. 

Postanowiliśmy niezwłocznie przeprowadzić jego konserwację i wyeksponować jeszcze przed Nocą Muzeów w naszym budynku. Całego zadania podjął się pracownik Muzeum pan Kuba Patucha – mówi Grzegorz Kurka.

Lustro ma niezwykle bogato ornamentowaną ramę, na zwieńczeniu której widoczny jest motyw przedstawiający gołębia, być może symbolu Ducha Świętego z rozbudowaną po bokach dekoracją z pochodnię i kołczanem ze strzałami, ten sam motyw powtórzony jest w dolnej części lustra, jak również po jego bokach.

Motywy mają charakter epitafijny, często występujący na tego typu obiektach datowanych na XVII wiek. Rama wykonana została z drzewa sosnowego z elementami ozdobnymi wykonanymi z lipy – tłumaczy dyrektor Muzeum.

Zaraz po przekazaniu, w Muzeum rama poddana został gruntownej konserwacji. Została oczyszczona z zabrudzeń i odtłuszczona rozcieńczalnikiem lakowym. Ubytki i spękania wypełnione zostały masą sztukatorską, a później zagruntowane podkładem tzw. czerwienią tlenkową. Na ramę nałożono złocenia.

Lustro już można oglądać w naszym Muzeum przy wejściu głównym do budynku. Dziękujemy darczyńcom za przekazanie XIX – wiecznego lustra do naszej instytucji – zaznacza Kurka.

źródło:
Grzegorz Kurka, Kuba Patucha