Poznaliśmy laureatów dwunastej edycji konkursu „Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku”. Nagrody laureatom podczas gali, która odbyła się 19 października br. w Muzeum Narodowym w Szczecinie, wręczyła członkini zarządu Anna Bańkowska.
To najważniejsze dla zachodniopomorskich muzealników wydarzenie organizowane jest przez Zachodniopomorski Oddział Stowarzyszenia Muzealników Polskich we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. Jego dwunasta edycja, podobnie jak poprzednie, skierowana była przede wszystkim do muzeów Pomorza Zachodniego. Mogły być do niego zgłaszane najlepsze przedsięwzięcia z zakresu działalności muzealnej, w tym działalności wystawienniczej, wydawniczej, naukowej, edukacyjnej oraz mecenatu muzealnictwa.
– Muzeum jest miejscem pamięci i refleksji o wydarzeniach mających miejsce w odległej przeszłości. Muzeum pełni nie tylko rolę kapsuły czasu, przechowującej dla potomnych dziedzictwo minionych pokoleń, ale także, jako swoisty transformator, pomaga nam je zrozumieć, odczytując ciągle na nowo. Pasja i zaangażowanie z jakim pracownicy działów realizują podejmowane przedsięwzięcia nie pozostają obojętne dla społeczności Pomorza Zachodniego. Odbiorcami Waszej twórczej działalności są wszystkie pokolenia mieszkańców naszego regionu – mówiła członkini zarządu Anna Bańkowska.
W tegorocznej edycji konkursu przyznano dwie nagrody w jednej kategorii: działalność wystawiennicza. Nagroda dla „Misterium światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu Zachodnim”, autorstwa Ingi Krasnodębskiej z Muzeum Narodowego w Szczecinie, została przyznana za wybitne wyeksponowanie kolekcji zbiorów sztuki dawnej w nowej, efektownej aranżacji. Wystawa „Osiecki genius loci”, autorstwa Krystyny Rypniewskiej, prof. Eilo Hildebranda, dr hab. Ewy Miśkiewicz-Żebrowskiej i Ryszarda Ziarkiewicza, nagrodę otrzymała za wielowymiarowe ujęcie tematu i wskazanie na ciągłość historyczną miejsca, w którym artyści z Polski i Niemiec od dziesięcioleci znajdują przystań dla eksplorowania nowych obszarów sztuki. Zaprezentowano ją w Muzeum w Koszalinie.
Wyróżnienie otrzymała „Wyspa pamięci – stamtąd – tutaj”, autorstwa dr Ewy Grochowskiej i Karoliny Gołębiowskiej z Muzeum Regionalnego im. A. Kaubego w Wolinie za pomysłową aranżację efektów projektu „Wolin – wyspa pamięci” eksplorującego historie prywatne. Wysokość przyznanych nagród, których fundatorem jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, to łącznie 6 tys. zł.
Święto ma za zadanie ukazać rolę i znaczenie muzeów dla rozwoju społeczeństwa. Zwraca też uwagę na wyzwania, przed jakimi stoją placówki chroniące dobra kultury materialnej, m.in. dbanie o wymianę kulturalną i wzbogacanie kultur poszczególnych narodów.
źródło:
WZP
6 komentarzy
Eugeniusz Maksymowicz mówi:
paź 21, 2022
o godzinie 17:26
Wolin 21 – 10 – 2022 r.
Eugeniusz Maksymowicz
Warnowo 45
72-518 Ładzin
Pełnomocnik JEDNEGO z małżonków
cynicznie prześladowanego małżeństwa
przez KIEROWNICTWO OPS Wolin
Znak: OPS.4002.51.2022.MM
OPS.4002.52.2022.MM
OPS.4002.53.2022.MM
Rada Miejska w Wolinie
ul. Zamkowa 23
72-510 Wolin
W N I O S E K
o przekazanie skargi do WŁAŚCIWEGO organu administracji publicznej.
W dniu 30 sierpnia 2022 r. do Burmistrza Wolina złożyłem skargę na NIEPRAWOMOCNE Decyzje Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolinie z dnia 16 sierpnia 2022r., znak: OPS.4002.53.2022.MM,OPS.4002.53.2022.MM, OPS.4002.53.2022.MM, doręczone w dniu 16 sierpnia 2022 r., zwane bardziej uczenie podłym, cynicznym i haniebnym prześladowaniem tej bezbronnej rodziny, będącym skutkiem narastającej, w postępie geometrycznym, patologii zżerającej, szczególnie w obecnej kadencji, OPS Wolin – w przypadku zainteresowanie wątek ten rozwinę.
Zastępca Burmistrza Wolina Pan Jarosław Mikołajczyk zamiast, w trybie art. 65 § 2 Kpa, przesłać tą skargę wg właściwości do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie, działając w „mylnym błędzie”, jak mawiał klasyk, przesłał tą skargę do Rady Miejskiej w Wolinie.
W uzasadnieniu projektu uchwały Rady Miejskiej, która ma być podjęta podczas Sesji Rady Miejskiej w Wolinie, w dniu 27 października 2022 r., tak jest napisane, cyt.:
„Z okoliczności sprawy wynika, iż skarżący złożył w dniu 30 sierpnia 2022 r. do Rady Miejskiej w Wolinie skargę na działalność Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolinie. Analiza treści skargi prowadzi do wniosku, że autor nie zgadza się z treścią indywidualnych rozstrzygnięć. W tym zakresie organem odwoławczym jest Samorządowe Kolegium Odwoławcze, a nie Rada Miejska” – koniec cytatu.
a to stanowi corpus delicti na okoliczność, że Rada Miejska w Wolinie nie jest kompetentna do merytorycznego rozstrzygania tej skargi i powinna trybie art. 65 § 2 Kpa, przesłać tą skargę wg właściwości do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie, naprawiając tym samym oczywisty błąd Pana Jarosława Mikołajczyka.
Tą wadę prawną mógł usunąć adwokat Pan Paweł Kierznowski dniu 11 października 2022 r. kiedy wykonywał „OBSŁUGĘ PRAWNĄ” Komisji, Wniosków i Petycji, która miała za zadanie „WYPRACOWAĆ” opinię w sprawie mojej skargi – tego nie uczynił – ma szansę zrehabilitować się w dniu 27 października 2022 r.
Błądzenie jest rzeczą ludzką, lecz trwanie w błędzie to dzieło szatana – przesłanie to kieruję przede wszystkim do Pana mec. Kierznowskiego.
Biorąc powyższe pod uwagę, jako uprawniona strona, wnoszę o przekazanie bezzwłoczne mojej skargi, w trybie art. 65 § 2 Kpa, zgodnie z właściwością, do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie.
Z poważaniem
Eugeniusz Maksymowicz
Otrzymują:
1. Fundacja im. Stefana Batorego ul. Sapieżyńska 10a, 00-215 Warszawa + komplet dokumentów – z prośbą o pomoc.
2. mass/media – „pistolet społeczny” powinien być skuteczny.
Anonim mówi:
paź 20, 2022
o godzinie 11:15
Gratulacje
Anonim mówi:
paź 20, 2022
o godzinie 1:40
Kto był w jury i kto oceniał? Niezaleznie czy sami się, na podstawie ocen klientow czy ma jakich kryteriach?
Anonim mówi:
paź 19, 2022
o godzinie 21:59
A czemu Kleista nie wybrali, szklanej kuli nie dotykali? XD
OBSERWATOR mówi:
paź 19, 2022
o godzinie 20:02
Ewo, gratulacje, bez pracy nie ma kołaczy i to prawda.
Wystawa „Osiecki genius loci”, autorstwa Krystyny Rypniewskiej, prof. Eilo Hildebranda, dr hab. Ewy Miśkiewicz-Żebrowskiej i Ryszarda Ziarkiewicza, nagrodę otrzymała za wielowymiarowe ujęcie tematu i wskazanie na ciągłość historyczną miejsca, w którym artyści z Polski i Niemiec od dziesięcioleci znajdują przystań dla eksplorowania nowych obszarów sztuki. Zaprezentowano ją w Muzeum w Koszalinie.
Anonim mówi:
paź 20, 2022
o godzinie 8:44
Ale od kogo dostali nagrodę i kto oceniał, decydował? Ja też jutro wezmę ludzi podatki i dam znajomym jako nagrody. Cool. Ale zrobimy impreze hahaha