Będą jedynie ratownikami gaśniczymi – a nie strażakami z wieloletnią tradycją. Nie będą mogli nosić mundurów wyjściowych i galowych, ale będą musieli być w gotowości w remizach – i zyskają dodatek do emerytury. Tak ma wyglądać los Ochotniczych Straż Pożarnych w całym kraju. 

MSWiA zaproponowało zmiany przepisów w kwestii Ochotniczych Straży Pożarnych w całym kraju. W nowej rzeczywistości strażacy-ochotnicy zostaną jedynie ratownikami gaśniczymi. Nie będą nosić mundurów wyjściowych i galowych, ale będą musieli być w gotowości w remizach. Do tego mają zniknąć darmowe szkolenia dla strażaków ochotników, które teraz robi Państwowa Straż Pożarna. Po nowelizacji zapłacą za to już gminy.

MSWiA w nowelizacji chce zapewnić pracownikom OSP świadczenia za wysługę lat. – Chodzi o wprowadzenie stałego dodatku emerytalnego, dla tych druhów i druhien, którzy przez 25 lat brali udział w akcjach gaśniczych. Chcemy ich w ten sposób uhonorować – mówił Mariusz Kamiński, szef MSWIA.

OSP mają zostać poddane bezpośredniej kontroli wojewody oraz nadzorowi komendanta wojewódzkiego PSP. Zakres i sposób kontroli oraz zakres i sposób nadzoru nie zostały na razie określone.