Modernizacja Stadionu Miejskiego, bieżnia lekkoatletyczna, Skate Park, ścianka wspinaczkowa – plany na najbliższą przyszłość – wywiad z dyrektorem MOSiR. 

kamienskie.info: Mijają dwa lata Pana pracy na stanowisku dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jak wykorzystał Pan ten czas i co udało się zrobić w ostatnim roku, oraz jakie są priorytety w zakresie podnoszenia jakości oferty i standardu obiektów sportowych w naszym mieście. 

Dyrektor MOSiR Grzegorz Szczudło: Jako dyrektor MOSiR i jego pracownicy realizujemy zamierzenia Burmistrza Kamienia Pomorskiego w zakresie poprawy warunków uprawiania sportu i aktywności fizycznej mieszkańców naszej gminy. Dobra jakościowo oferta sportowa i rekreacyjna, oraz wysoki standard infrastruktury to najważniejsze elementy tej zmiany. 

Nasze założenia przyrównujemy do panującej w danym momencie sytuacji i na bieżąco oceniamy możliwości ich realizowania. Mam tu na myśli sytuację związaną z wpływem pandemii Covid -19, ale także pojawiające się nowe możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych. Stąd niektóre zadania przesuwamy na pierwszy plan, żeby wykorzystać szanse związane z finansowaniem inwestycji ważnych dla mieszkańców naszego miasta ze źródeł spoza miejskiego budżetu. Na początek chciałbym przedstawić zadania, które udało się zrealizować w ostatnim czasie.    

Stadion Miejski 

W tym roku po kilku latach udało się nam powrócić na główną płytę Stadionu Miejskiego. Dzięki temu uzyskaliśmy nową arenę do prowadzenia rozgrywek i uprawiania sportu amatorskiego. Obecny etap to początek kolejnych inwestycji na kamieńskim stadionie, na przestrzeni kilku najbliższych lat,. na które składają się m.in. budowa systemu nawadniania murawy, wymiana ogrodzenia płyty boiska czy nowe trybuny.   

W tym roku również oddajemy do użytku całkowicie wyremontowany budynek po byłej tzw. „pralni”, przeznaczony na cele biurowe i magazyn dla kamieńskich klubów sportowych. W końcu uporządkowaliśmy sytuację z wyłączonymi z użytkowania trybunami, które pod koniec ub. roku zostały rozebrane. W ich miejsce postawiliśmy trybuny modułowe, które posłużą naszym kibicom do czasu powstania nowych trybun.

Hala Sportowa

Na hali sportowej przy ul. Wolińskiej 9 pojawiło się kilka nowości. Oddaliśmy do dyspozycji naszych użytkowników kolejną szatnię z sanitariatami, która przeszła generalny remont. Podnosimy standard zaplecza z myślą o osobach korzystających z naszych obiektów, ale to nie jedyny sposób w jaki chcemy przyciągnąć do nas nowych użytkowników, ponieważ stawiamy na stale rozwijającą się ofertę sportową.

I tak po pierwsze: uruchomiliśmy w pełni wyposażoną w profesjonalny sprzęt salę fitness. Do dyspozycji osób ćwiczących oddaliśmy nowoczesny sprzęt: bieżnie, rowery powietrzne czy EnergoRowery odzyskujące energię elektryczną powstającą podczas ćwiczenia. Zamontowaliśmy profesjonalną podłogę oraz odnowiliśmy całe pomieszczenie.    

Po drugie: odnawiamy zaplecze siłowni, poszerzamy i wymieniamy na nowe wyposażenie siłowni. W tym roku wymieniliśmy podłogę na gumową, doszło profesjonalne urządzenie do ćwiczenia górnych partii mięśniowych. W najbliższych planach mamy dostawienie nowych urządzeń do rozgrzewki i ćwiczeń kardio. Po trzecie: poszerzamy naszą ofertę zajęć sportowych  

Od tego roku na hali sportowej rozpoczynamy zajęcia tenisa ziemnego dla dzieci i młodzieży. Treningi prowadzą instruktorzy w ramach „UKS Kamieńskie Rakiety” dwa razy w tygodniu. Można też zapisać się na zajęcia treningowe dla dorosłych. W tym roku wystartował także długo oczekiwany program zajęć z koszykówki dla dzieci i młodzieży. Na bezpłatnych zajęciach prowadzonych przez animatora sportu z kwalifikacjami w tej dyscyplinie sportu, ćwiczą na hali sportowej 3 razy w tygodniu dzieci w wieku szkolnym. Modernizacja Stadionu Miejskiego w ramach „Polskiego Ładu”

Bieżnia lekkoatletyczna 

Wieloletni projekt poprawy infrastruktury sportowej zaczynamy już teraz. W tym roku robimy pierwszy krok – Gmina Kamień Pomorski składa wniosek o środki w ramach „Polskiego Ładu”, a najważniejszy punkt projektu to modernizacja Stadionu Miejskiego i budowa 4 torowej bieżni lekkoatletycznej o nawierzchni poliuretanowej, z dodatkowymi 2 torami do biegów prostych oraz skoczniami do skoków w dal i wzwyż oraz rzutnią. 

Od razu w ramach jednego przedsięwzięcia planowana jest wymiana ogrodzenia płyty głównej. W efekcie uzyskamy certyfikowany obiekt piłkarsko – lekkoatletyczny, który zapewni jak najlepsze warunki szkolenia sportowego i stanie się areną ważnych zawodów lekkoatletycznych i imprez sportowych rangi regionalnej. Potwierdzeniem zaawansowania planów inwestycji w miejską infrastrukturę sportową, jest decyzja Burmistrza Kamienia Pomorskiego o przystąpieniu z początkiem przyszłego roku do opracowania projektu budowlano-kosztorysowego modernizacji Stadionu Miejskiego.

Ważnym elementem projektu w ramach wniosku o fundusze z „Polskiego Ładu” będzie również budowa nowego budynku socjalno – magazynowego na Stadionie Miejskim, który pomieści szatnie dla zawodników, pomieszczenia biurowe, powierzchnię magazynową i salę konferencyjną oraz siłownię.  

Skate Park 

Jednym z głównych celów gminy jest tworzenie warunków do uprawiania sportu dla jak najszerszej grupy swoich mieszkańców. Dlatego staraniem Burmistrza Kamienia Pomorskiego, przywracamy plan budowy pierwszego w Kamieniu Pomorskim skate parku, który również znalazł się na liście inwestycji finansowanych z „Polskiego Ładu”. Skate Park miałby powstać w miejscu dzisiejszego placu manewrowego na Stadionie Miejskim. Na powierzchni ok. 1000 m 2 stanęłyby elementy betonowe do jazdy na deskorolkach, rowerach czy hulajnogach dla kamieńskiej młodzieży. Nowa oferta rekreacyjna 

Ścianka wspinaczkowa 

Poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie aktywności fizycznej mieszkańców, to również powrót do pomysłu budowy ścianki wspinaczkowej w Kamieniu Pomorskim. Dzięki wsparciu Gminy ścianka powstanie w pierwszym kwartale przyszłego roku na hali sportowej przy ul. Wolińskiej 9. Konstrukcja o wysokości ok. 8 m, pozwoli na korzystanie ze ścianki w jednym czasie równocześnie przez 10 osób. Ścianka będzie wyposażona w niezbędny sprzęt asekuracyjny i obsługiwana przez przeszkolony personel.    

Rekreacja

Poza sportem równie dużą uwagę przykładamy do aktywizowania różnych grup, proponując im rozmaite formy aktywności. Przykładem jest inicjatywa KAM WALK, czyli zwiedzania Kamienia Pomorskiego i okolic pod okiem przewodnika. Dotychczas odbyły się już dwa wydarzenia w ramach tegorocznej edycji imprezy: pierwsze to zwiedzanie miasta śladami historii Kamienia Pomorskiego, oraz spacer po mieście nocą. Oba wydarzenia spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem przez osoby, które wzięły w nich udział. Ostatnim wydarzeniem w tegorocznej edycji KAM WALK jest rodzinny rajd rowerowy, który wyruszy 25.09. w trasę pełną atrakcji i dotrze do Międzywodzia, gdzie na rowerzystów czekać będzie kiełbaska z ogniska.           

Przed nami też, po raz kolejny „Grzybobranie dla Seniorów”, czyli impreza plenerowa z ogniskiem i poczęstunkiem dla kamieńskich seniorów, którzy na zaproszenie Burmistrza Kamienia Pomorskiego, tym razem w dniu 30.09.2021 zjadą do pięknych i grzybnych lasów k. Golczewa. Również jak co roku w okresie ferii zimowych organizujemy na hali bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży.   

W przyszłym roku w okresie wakacyjnym planujemy nowy cykl spotkań z mieszkańcami naszego miasta, u których zjawimy się z atrakcyjną propozycją zajęć sportowych i rekreacyjnych, w ramach akcji pod szyldem „Sportowe Osiedla”.