Od godziny 19 w sobotę 31.12.2022 r. do godziny 7 rano w niedzielę 1.01.2023 r. zespoły ratownictwa medycznego na terenie całego województwa zachodniopomorskiego udzieliły pomocy 384 razy. W analogicznym okresie rok wcześniej interwencji było więcej, bo aż 420, a bywały noce sylwestrowe, że odnotowywaliśmy ponad 600 wezwań. Cieszy nas więc w tym zakresie tendencja spadkowa.

Ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze najczęściej wzywani byli do osób będących pod wpływem alkoholu, które doznały urazów kończyn lub głowy po upadku lub po wdaniu się w bójkę. Niestety nie brakowało pacjentów z zaburzeniami zachowania i po próbach samobójczych. Kilkukrotnie wzywani byliśmy do osób, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia – także podczas sylwestrowych zabaw.

Nie odnotowaliśmy żadnego poważnego wypadku komunikacyjnego, ze skutkiem śmiertelnym. W miejscowości Golczewo doszło do dachowania samochodu, ale 31-letni kierowca doznał jedynie powierzchownego urazu twarzy.

Niewiele było też zgłoszeń związanych z odpalaniem fajerwerków czy petard. Najpoważniejsze tego typu interwencje miały miejsce po północy w Kołobrzegu na plaży, gdzie 49-latek doznał urazu twarzy, w Szczecinie na al. Jana Pawła II, gdzie 20-latek doznał urazu prawej ręki oraz w Szczecinie na al. Wyzwolenia, skąd 29-latek został zabrany do szpitala z urazem ręki i oka.

Życzę dużo zdrowia i pomyślności przez cały 2023 rok!

Paulina Heigel
rzecznik prasowy
WSPR w Szczecinie