Jak właściwie się odżywiać, ile tkanki tłuszczowej posiada ich ciało oraz co robić, aby zachować właściwą sylwetkę. M.in. na takie pytania uzyskali odpowiedź młodzi piłkarze Stowarzyszenia Akademii Płikarskiej – Gryf Kamień Pomorski, którzy wraz z trenerem Stanisławem Kuryłło odwiedzili gabinet Psychodietetyka, Doradztwo i Szkolenia Ola Horoszko – Klusek ParasOlka w Kamieniu Pomorskim.

Tego typu analiza wraz z pomiarem ciała jest bardzo pomocna przy realizacji treningu. To wartość dodana dla prawidłowego rozwoju fizycznego dzieci i młodzieży w najważniejszym okresie szkolenia. Pewne novum w naszej akademii. Chciałbym bardzo podziękować Pani Oli za możliwość skorzystania i pomocy przy badaniach na chłopcach z rocznika 2004 /05, ale również zachęcić wszystkich mieszkańców tych młodszych i tych starszych do analizy własnego ciała. Naprawdę warto – zaznacza trener Stanisław Kuryłło.

Uczestnikami spotkania byli chłopcy w wieku 13 i 14 lat. Młodzi piłkarze zostali dokładnie zmierzeni na profesjonalnym sprzęcie medycznym. Wyniki pomiarów pozwoliły na określenie przede wszystkim masy tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej, całkowitej zawartości wody w organizmie, masy kości, wskaźnika trzewnej tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej oraz pozwoliły na określenie podstawowej przemiany materii.

Uzyskane parametry w trakcie badania są porównywalne z sitakami centylowymi dla określonych grup dzieci, a zebrany wywiad żywieniowy podczas spotkania pozwolił na określenie indywidualnego całkowitego zapotrzebowania na energię, ilości dostarczanych płynów w ciągu dnia dla każdego z chłopców, biorąc pod uwagę również ilość i rodzaj aktywności fizycznej, jak również na wyeliminowanie błędów żywieniowych. Celem spotkania było również określenie równowagi energetycznej, albowiem każde zachwianie ilości energii dostarczanej do organizmu lub w jej wydatkowaniu przyczynia się do zmian masy ciała, i może albo prowadzić do nadwagi lub niedowagi – mówi Ola Horoszko – Klusek, właścicielka gabinetu ParasOlka Gabinet Psychodietetyka, Doradztwo i Szkolenia w Kamieniu Pomorskim.

Co robić, aby funkcjonować zgodnie z zasadami zdrowego żywienia wg Piramidy Zdrowego Żywienia? Należy pamiętać o regularności posiłków (5 posiłków co 3-4 godziny), o jedzeniu warzyw i owoców w jak największej ilości, o jedzeniu produktów zbożowych, rybm nasion roślin strączkowych i jaj. W diecie należy wybierać chude mięso, ograniczać ilość produktów mięsopodobnych, unikać spożywania cukrów, słodyczy oraz słodkich napojów. Wskazana jest także jak najmniejsza liczba soli, słonych przekąsek oraz fast – foodów.