Główne cele Fundacji Benefis  – organizatora Międzynarodowego projektu „Karawana Kultury” – to popularyzacja amatorskiego ruchu artystycznego, wspieranie oraz podejmowanie działań pożytku publicznego na rzecz rozwoju kultury, sztuki, oświaty oraz ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego; rozwój turystyki, wspieranie różnorodnych inicjatyw społecznych.

Podczas ostatnich lat projektu dzięki współpracy władz lokalnych oraz instytucji pozarządowych w festiwalach twórczości, wypełniając swoją misję, co raz częściej biorą udział zespoły amatorskie powiatu kamieńskiego. Szyją nowe stroje, opanowują nowy repertuar. W oparciu o tradycje swoich miejscowości tworzą własną kulturę, dzielą się swoją twórczością koncertując, biorąc udział w audycjach radiowych, występując na imprezach lokalnych i festiwalach międzynarodowych. Pokazują swoje umiejętności, wymieniają się doświadczeniem, zawierają przyjaźń z zespołami z innych miast a nawet zza granicy podczas przeglądów „Karawany Kultury”. Oto niektórzy.

ZESPÓŁ DOMYSŁÓW

Podczas wspólnych spotkań grupa pracowała nad repertuarem zespołu. Powstały pieśni mówiące o życiu mieszkańców, o miłości do miejsca, w którym żyją, o przyrodzie i o przyjaźni: Pieśń Domysłowa, A kiedy odejdą domysłowskie mgły, Jest szczęście, czy Zielona Wyspa. Zespół Domysłów wystapił podczas Ottonowego Święta Plonów w miejscowości Laska, gdzie odbyły się tegoroczne Dożynki Gminne. Dalsze plany grupy artystycznej, to przede wszystkim nagranie pieśni i wydanie płyty, co będzie dokumentować działania zespołu i da możliwość poznania tych działań artystycznych mieszkańcom Gminy Wolin. W przygotowaniu strojów domysłowskich, oprawy muzycznej, współtworzenia muzyki do pieśni domysłowskich, nagłośnienia i dokumentacji fotograficznej i video  zespół wspomaga Fundacja Teatr Teatr. Obecnie pracują nad repertuarem kolęd i pastorałek, a z uwagi na rok Jubileuszu 100-lecia Niepodległości Polski przygotowane są również pieśni patriotyczne. Działalność zespołu artystycznego w obszarze wsi ma duże znaczenie dla współtworzenia własnej kultury i budowania tożsamości narodowej, a dla uczestników zespołu to niejednokrotnie sposób na życie i nawiązywanie tak cennych dziś relacji z innymi.

ŚWIERZNO ŚPIEWA

Grupa chóralna powstała w 2017 roku z powodzeniem zdobywając sobie sympatię społeczności powiatu kamieńskiego. Chór ma status międzypokoleniowego. Śpiewają w nim osoby w różnym wieku, a w repertuarze grupy są polskie pieśni patriotyczne, kolędy, pastorałki i pieśni okazjonalne. „Świerzno Śpiewa” to wzorcowa grupa artystycznego i społecznego zaangażowania. „Świerzno Śpiewa” to również przykład partnerstwa społecznego poprzez współdziałanie z Fundacją „Teatr Teatr” działającą w zakresie edukacji artystycznej i kulturalnej.

KOCIOŁ WYOBRAŹNI

Projekt „Kocioł Wyobraźni” to warsztaty edukacyjne i artystyczne dla dzieci i młodzieży z sołectwa Domysłów, Kołczewo, Kodrąb, Ładzin, Warnowo, Wisełka. Projekt realizowany jest w świetlicy wiejskiej w Domysłowie przy współpracy z Ośrodkiem Kultury Gminy Wolin nieprzerwanie od roku 2015. Głównym jego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych i artystycznych dzieci i młodzieży ze środowisk wiejskich w formie interaktywnych zajęć warsztatowych i aktywizacja środowiska wiejskiego. W poprzedniej edycji „Karawany Kultury” w październiku oglądaliśmy spektakl „Mały Książe” z Projektu „Kocioł Wyobraźni”.

W nadchodzącej grudniowej edycji pt. „Christmas Gift of Culture Caravan” w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach (12.12.2018, środa, godz. 14:00) spotkamy się z chórem „Świerzno Śpiewa” i zespołem „Domysłów”, z zespołem „Dargulinki” z PSP w Dargobądzu, tancerzami TKS „Jantar” z Wolina.

W Dworku Wolińskim w koncercie z cyklu „Koncerty Rodzinne” (13.12.2018, czwartek, godz. 17:00) zobaczymy grupę dzieci z przedszkola w Wolinie oraz uczniów PSP im.Bolesława Krzywoustego w Wolinie i z PSP w Dargobądzu.

W tej grudniowej edycji „Karawany Kultury” uczestniczy ponad 150 osób w różnych grupach wiekowych w nominacjach: taniec, muzyka instrumentalna (fortepian, saksofon, białoruskie cymbały, gitara), folklor, chór, wokal, sztuki plastyczne.

Uczestnicy zza granicy przyjadą do nas z Białorusi (miasta Mińsk, Marina Horka, Witebsk), z Republiki Afryki Południowej (Roodepoort), Bangladesz (Dhaka). Mamy nadzieję, że uczestnicy z Bangladesz dostaną wizę. Bardzo możliwe, że się dołączy do nas grupa z Malezji, która czeka na dofinansowanie wyjazdu do Polski a wizy nie potrzebują, co ułatwia sprawę.

Fundacja Benefis, Wolin

ZAPRASZAMY NA KONCERTY (wstęp wolny):

12.12.2018, środa, godz. 14:00, Międzynarodowy Dom Kultury Międzyzdroje: zespoły i soliści z Polski, Białorusi, Republiki Afryki Południowej, Bangladesz. Taniec, muzyka instrumentalna (fortepian, saksofon, białoruskie cymbały), folklor, chór, wokal, sztuki plastyczne.

13.12.2018, czwartek, godz. 17:00, Dworek Woliński: zespoły i soliści z Polski, Białorusi, Republiki Afryki Południowej, Bangladesz. Taniec, muzyka instrumentalna (fortepian, gitara, białoruskie cymbały), folklor, chór, wokal.