Miodobranie, wydarzenie, które ożywia dziedzictwo rzemiosła bartników od wczesnego średniowiecza po wiek XX, otwiera swoje drzwi dla publiczności w dniach 15-16 lipca. Festiwal będzie pełen wykładów, pokazów i warsztatów, które podkreślają różnorodne aspekty pracy z miodem i woskiem.

W sobotę i niedzielę, między godziną 10:00 a 18:00, uczestnicy będą mieli możliwość śledzenia różnych pokazów, które odbędą się na różnych stanowiskach. Na stanowisku numer 1 można będzie obserwować wyrób świec woskowych, stanowisko numer 2 będzie poświęcone odlewnictwu, ze szczególnym uwzględnieniem jubilerstwa, stanowisko numer 3 skupi się na tworzeniu tabliczek woskowych, stanowisko numer 4 będzie poświęcone dawnej muzyce, stanowisko numer 5 poświęcone będzie łucznictwu, a na stanowisku numer 6 uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak wykonuje się kósze (uli).

Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Dla dzieci będą organizowane warsztaty, podczas których będą mogły wykonać pszczółki z wełny. Dodatkowo, dla maluchów przewidziano konkurs plastyczny „Pszczółka na Kwiatku”. Młodzi widzowie będą również mogli obejrzeć przedstawienie „Legenda o bartniku Cichu”.

Wiaty kuchenne będą gospodarzami serii wykładów, z których pierwszy, pt. „Tabliczki Woskowe”, odbędzie się w sobotę o godzinie 13:30. Kolejny wykład, pt. „Bartnictwo przez wieki”, zaplanowany jest na tę samą lokalizację o godzinie 15:00 i potrwa do 17:00. W niedzielę, o godzinie 15:00, będzie kolejny wykład zatytułowany „Tajemnice zawodu bartnika”.

W trakcie wydarzenia odbędzie się również konkurs kulinarny „Miód w kuchni”, w którym zapraszamy zarówno drużyny, jak i osoby indywidualne do udziału. Nagrodą dla zwycięzcy jest Żelazny Kociołek wykonany przez kowala. Nie zapomnijcie skosztować potraw serwowanych na miejscu, w tym tradycyjnych dań z wykorzystaniem miodu. Uczestnicy będą także mieli możliwość zakupu naturalnych produktów pszczelich.

Zachęcamy do aktywnego udziału w warsztatach i rozmów z rekonstruktorami! Serdecznie zapraszamy do Skansenu na trochę nauki, odpoczynku i dobrej zabawy w świecie miodu i rzemiosła.