Najbardziej czarne scenariusze zakładają, że liczba osób hospitalizowanych z powodu Covid-19 może pod koniec roku sięgać dwudziestu, dwudziestu paru tysięcy – powiedział w TVP Info minister zdrowia Adam Niedzielski. „Liczymy się z tym, że hospitalizacji będzie dużo, ale jesteśmy przygotowani” – zapewnił.

Minister zdrowia pytany był w piątek w TVP Info o przebieg czwartej fali pandemii Covid-19 w Polsce i prognozy resortu.

Czwarta fala się rozpędza, mamy prognozy takie, że na koniec października będziemy mieli około 5 tys. zakażeń. Prognozujemy, że na koniec listopada ta dzienna liczba zakażeń będzie rzędu 7,12, a nawet 15 tys. I to będzie mniej więcej szczyt fali – powiedział Niedzielski. Według niego, pod koniec grudnia „będzie sytuacja troszeczkę lepsza”. Jak wyjaśnił, przewidywane jest wtedy ok. 7 tys. zakażeń do, góra, 12 tysięcy. To powolne rozpędzanie się fali w porównaniu do tego, z czym mieliśmy do czynienia w zeszłym roku, to jest właśnie efekt szczepień – działa naturalna bariera – dodał.

Minister zdrowia wskazał, że choć czwarta fala rozpędza się stosunkowo wolno, to cały czas zakładane jest, że liczba hospitalizacji osób z Covid-19 może być – jak zaznaczył – stosunkowo dużaW tych najbardziej czarnych scenariuszach przewidujemy, że ta liczba hospitalizacji może sięgnąć nawet dwudziestu, dwudziestu paru tysięcy. Mówię tutaj o przełomie roku, kiedy będzie ta kumulacja i apogeum fali – zaznaczył szef MZ.

źródło:
PAP