Polityka społeczna w latach 2015-2023 to zmiana spojrzenia na wsparcie drugiego człowieka; w centrum naszych działań jest rodzina – powiedziała szefowa MRiPS Marlena Maląg. Obecnie nie pracujemy nad waloryzacją 500 plus, ale wsparcie dla rodzin będziemy rozwijać – dodała.

– Polityka społeczna w latach 2015-2023 to przede wszystkim zmiana filozofii i spojrzenia na wsparcie drugiego człowieka. W centrum tych wszystkich działań, które podejmujemy, jest rodzina – podkreśliła Maląg.

Wskazała, że pomoc była i jest kierowana w sposób bezpośredni do rodzin z małymi dziećmi, ale także do seniorów. Minister zwróciła też uwagę na działania związane z rynkiem pracy, ekonomią społeczną, wsparciem osób z niepełnosprawnościami, a także przeciwdziałaniem przemocy.

– Dzisiaj możemy szczycić się na tle Unii Europejskiej dobrą sytuacją w zakresie polityki społecznej, np. pod kątem ubóstwa. Wielokrotnie już mówiliśmy, że bieda nie ma już twarzy dziecka – dodała Maląg.

Przypomniała, że sztandarowym programem rządu jest program „Rodzina 500 plus”. Minister poinformowała, że od początku funkcjonowania programu, czyli od 1 kwietnia 2016 r. do rodzin trafiło blisko 230 mld zł.

– Na ten moment nie pracujemy nad waloryzacją świadczenia 500 plus. Natomiast wsparcie dla rodzin będziemy rozwijać – zapowiedziała szefowa MRiPS.