Od poniedziałku w województwach mazowieckim i lubuskim będą obowiązywać ograniczenia, podobne do tych wprowadzonych w woj. warmińsko-mazurskim i pomorskim. Taką decyzję ogłosił na konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. „Materializuje się czarny scenariusz” – mówił. Nie wykluczył, że jeśli sytuacja epidemiczna się nie poprawi, to jeszcze przed świętami Wielkanocnymi obostrzenia takie rozszerzone zostaną na cały kraj.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zwracał uwagę na zróżnicowanie regionalne, jak chodzi o skalę zakażeń koronawirusem. Województwo warmińsko-mazurskie – to tam sytuacja jest wciąż najgorsza w całym kraju. Drugie w kolejności jest woj. pomorskie.

Mazowieckie i Lubuskie je gonią. Stąd decyzja o wprowadzeniu w tych dwóch regionach od najbliższego poniedziałku ograniczeń, podobnych do tych obowiązujących w Pomorskiem i Warmińsko-Mazurskiem. Od poniedziałku w tych dwóch województwach zamknięte zostaną hotele, ograniczona zostanie działalność galerii handlowych; zamknięte zostaną instytucje kultury, baseny i obiekty sportowe. Nauka w klasach I-III będzie odbywać się hybrydowa. Uczniowie pozostałych klasa pozostają na nauce zdalnej.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia w czwartek odnotowano 21 045 dodatnich wyników testów na obecność Sars-Cov-2 i jest to najwyższa zaraportowana liczba od początku tego roku. Minister Niedzielski zwracał dziś uwagę, że zachorowania na Covid-19 mają dynamikę przyrostu powyżej 30 proc. tygodniowo. Mamy trwały trend zachorowań; materializuje się czarny scenariusz – mówił.

Niedzielski poinformował, że „średnia dzienna zachorowań z ostatnich siedmiu dni, przekroczyła poziom 14 tys.”. „To jest ponad 27 proc. więcej niż było tydzień temu, wtedy średnia ta wynosiła 11 tys.” – podał szef MZ. Nie wykluczył, że jeśli sytuacja epidemiczna się nie poprawi, to jeszcze przed świętami Wielkanocnymi zaostrzone obostrzenia rozszerzone zostaną na cały kraj. „Jest perspektywa, że kolejne obostrzenia będą miały charakter ogólnopolski” – przyznał.

Zaapelował, by nie czekając na wprowadzenie ogólnokrajowych regulacji, znowu zacząć stosować regułę „zostań w domu”. Przypomniał o tym, jak ważne jest zachowanie dystansu i noszenie maseczek.