To będzie ogromny zastrzyk finansowy i inwestycyjny dla maleńkiej gminy Świerzno. W 2019 roku rusza budowa 33 turbin należących do spółki PGE Energia Odnawialna. Wszystko zostanie zrealizowane na terenach należących do samorządu, co pozwoli na blisko 2,5 mln złotych corocznego wpływu z tytułu podatku. Oprócz tego państwowa spółka zadeklarowała swój udział w przebudowie trzech dróg.

Farma wiatrowa realizowana przez spółkę PGE Energia Odnawialna będzie łącznie liczyć 43 turbiny wiatrowe. 33 z nich znajdzie się na terenie gminy Świerzno, 10 na terenie gminy Karnice. Łącznie pozwoli to na wyprodukowanie 88 megawatów czystej energii. Jakie wymierne korzyści oznacza to dla gminy?

Trudno to jednoznacznie określać, bo wszystko zależy od wartości. Wydaje mi się, że paro milionowe wpływy do budżetu będą od nas zagwarantowane. W przypadku dwóch farm będzie to około 2,5 mln złotych, plus podatek z tytułu lokalizacji linii wysokiego napięciamówi Piotr Babiak z firmy PGE Energia Odnawialna.

Ponadto w ramach realizacji samej budowy, spółka PGE wyremontuje drogi od Stuchowa do Kępicy oraz drogę od Stuchowa zjazd na Starzę. Oprócz tego modernizacji doczeka się droga do Rybic. – Wyremontujemy gminną drogę do Sulikowa – zapewnia przedstawiciel inwestora. Inwestycja rozpocznie się w styczniu – lutym 2019 roku. Wszystkie turbiny będą budowane równolegle, a ostateczne efekty zobaczymy w trzecim kwartale 2020 roku.

W poniedziałek od inwestora wpłynie zapewnienie o budowie trzech dróg Stuchowo – Starza, Stuchowo – Kępica oraz droga dojazdowa do Rybic. Inwestor deklaruje także pełny udział w życiu społecznym naszej gminy. Liczę, że w 2021 roku po zakończeniu otrzymamy wpływy z podatków, co jeszcze bardziej pozwoli na rozwój – podkreśla wójt Radosław Drozdowicz.