Mieszkańcy niewielkiej wsi Rzystnowo stanowczo sprzeciwiają się planom budowy biogazowni (biometanowni) w swojej okolicy. Inwestycja, szacowana na około 130 mln zł, miałaby powstać zaledwie 300 metrów od najbliższych zabudowań. Lokalna społeczność obawia się negatywnych konsekwencji dla środowiska i jakości życia, podczas gdy władze gminy podkreślają, że projekt znajduje się na wstępnym etapie i żadne decyzje jeszcze nie zapadły.
Rzystnowo to =wieś na krańcu gminy Przybiernów, leżąca nieopodal granicy z Gminą Wolin, otoczona cennymi przyrodniczo terenami objętymi programem Natura 2000. W pobliżu znajdują się miejscowości turystyczne (m.in. Miodowice, Zabierzewo), a okolica sprzyja rekreacji. Pomysł budowy w tym rejonie biometanowni – zaawansowanej instalacji do produkcji biogazu i oczyszczania go do postaci biometanu – wywołał duże poruszenie. Informacja o potencjalnej inwestycji pojawiła się na posiedzeniu jednej z komisji Rady Gminy Przybiernów, co sprawiło, że temat szybko stał się głośny.
Według wstępnej koncepcji instalacja miałaby zostać zlokalizowana na powierzchni ok. 20 ha (200 tys. m²) gruntów, w bezpośrednim sąsiedztwie sołectwa Rzystnowo. Ze względu na bliskość zabudowań oraz unikatowe walory przyrodnicze regionu, plan ten budzi kontrowersje. Choć biogazownie postrzegane są jako ekologiczne źródła energii odnawialnej, ich funkcjonowanie może wiązać się z uciążliwościami dla otoczenia. W przypadku Rzystnowa dodatkowym czynnikiem jest położenie planowanej biogazowni w strefie chronionej przyrody, co rodzi pytania o zgodność inwestycji z wymogami ochrony środowiska.
Mieszkańcy Rzystnowa oraz okolicznych wsi (m.in. Jarszewko, Łąka, Miodowice) od razu zareagowali sprzeciwem wobec tej inicjatywy. Już dzień po pojawieniu się pierwszych informacji zorganizowali się, by wyrazić stanowcze “NIE” dla biogazowni we wsi. Powołano Komitet protestacyjny „Stop Biogazowni w Rzystnowie”, przygotowano stronę informacyjną oraz skierowano do władz oficjalną petycję z podpisami mieszkańców. „My, mieszkańcy Rzystnowa i okolicznych miejscowości, niżej podpisani, nie wyrażamy zgody na podejmowanie przez Radę Gminy Przybiernów jakichkolwiek decyzji […] związanych z […] budową biogazowni w obrębie Rzystnowa” – czytamy w petycji z 1 marca 2025 r. Dokument ten trafił do Wójta i Rady Gminy z żądaniem wstrzymania wszelkich działań zmierzających do realizacji inwestycji.
Aby nagłośnić swoje stanowisko, mieszkańcy skontaktowali się z mediami lokalnymi i regionalnymi. W połowie marca na stronie społeczności Rzystnowa opublikowano apel do władz oraz film ukazujący tereny zagrożone inwestycją. W mediach przytoczono głosy mieszkańców wyrażających swój sprzeciw (jak cytowana wyżej wypowiedź o odorach) oraz wskazujących, że to nie jest protest na wyrost, lecz działanie zapobiegawcze. „Walczymy już teraz, zanim zostały złożone pierwsze podpisy. Wiedzcie, że jest to otwarty i zdecydowany głos protestu. Według was – przedwczesny i naiwny, według nas – oby nie spóźniony” – deklarują członkowie komitetu protestacyjnego. W efekcie mobilizacji społecznej do Urzędu Gminy Przybiernów wpłynęła oficjalna petycja mieszkańców przeciw biogazowni (podpisana przez mieszkańców Rzystnowa i okolicznych sołectw) z żądaniem wstrzymania dalszych kroków w sprawie inwestycji.
Stanowisko władz Gminy
Władze gminy Przybiernów przyznają, że temat biogazowni w Rzystnowie się pojawił, ale uspokajają, iż na razie to tylko wstępna koncepcja. Wójt gminy, Bogdan Jarosław Czaplicki, 17 marca wydał oficjalny apel do mieszkańców, w którym prosi o zachowanie spokoju i przestrzeganie faktów. „Zwracam się z prośbą o nierozpowszechnianie nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji dotyczących potencjalnej budowy biometanowni w miejscowości Rzystnowo” – napisał włodarz gminy. Podkreślił, że do urzędu nie wpłynął dotąd żaden wniosek o ustalenie warunków zabudowy ani decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Jak dotąd odbyły się jedynie dwa niezobowiązujące spotkania z potencjalnym inwestorem, które miały na celu wstępne omówienie koncepcji i rozpoznanie możliwości inwestycji na terenie gminy.
Wójt Czaplicki zapewnia, że głos lokalnej społeczności będzie brany pod uwagę. „Zapewniam, że Państwa głos ma ogromne znaczenie i biorę go pod uwagę przy podejmowaniu wszelkich decyzji” – zadeklarował w swoim piśmie do mieszkańców. Również podczas spotkań informacyjnych z mieszkańcami Rzystnowa przedstawiciele władz gminy mieli zapewnić, że żadne decyzje nie zapadną bez konsultacji społecznych. „Budowa biogazowni to nie jest budowa kurnika. Trzeba uzyskać odpowiednie pozwolenia, zgody, nic się nie dzieje bez konsultacji społecznych” – podkreślił wójt w wypowiedzi dla mediów.
Władze zaznaczają, że proces inwestycyjny takiej instalacji jest długotrwały i wieloetapowy, obejmuje m.in. sporządzenie raportów oddziaływania na środowisko, uzyskanie szeregu zezwoleń oraz akceptację Rady Gminy. „Decyzja zależy od radnych gminy” – przypomina urząd, wskazując na rolę Rady w ewentualnym zatwierdzeniu lub zablokowaniu inwestycji.
W temacie zaplanowano spotkanie informacyjne z udziałem mieszkańców i przedstawiciela inwestora, które ma odbyć się 20 marca o godzinie 17:00 w świetlicy w Rzystnowie. Będzie to okazja, by inwestor przedstawił założenia projektu, a mieszkańcy mogli zadać pytania i wyrazić swoje obawy bezpośrednio. Wójt zadeklarował gotowość do uczestnictwa w spotkaniu oraz moderowania dyskusji, tak by wszystkie strony mogły przedstawić swoje racje.
18 komentarzy
Egzotycznej urody Irena mówi:
mar 21, 2025
o godzinie 8:31
Co takiego zrobił Pan Czaplicki dla gminy? Na razie prawie wszystko to kontynuacja pracy poprzedniej Rady Gminy i Pani Wójt.
Tomasz mówi:
mar 20, 2025
o godzinie 8:59
U nas w środku wsi postawili śmierdzący kurnik i tez wojt mowil że nic się nie dzieje że konsultacje beda a potem powiedzial że nic nie da się zrobic Protestujecie bo wladza wam nie pomoże
Anonim mówi:
mar 19, 2025
o godzinie 23:59
A ja tam myślę ,że w tyn komitecie obrony bardziej chodzi o politykę,wystarczy zobaczyć kto przychodzi na zebrania ,np.przegrana kandydatka na wójta Przybiernowa
Anonim mówi:
mar 19, 2025
o godzinie 23:56
Czaplicki to dobry Wójt,a ludzie ciągle narzekają ,wyszedł do ludzi nie zamyka się jak poprzednia władza i w rok zrobił już bardzo dużo .
Debil mówi:
mar 19, 2025
o godzinie 18:27
No tak najlepie, blokować inwestycje i rozwój lokalnych terenów, pozniej narzekać ze bida…
W Polsce mądrzy ludzie i blokują, a na zachodzie głupki bo pozwalają na takie inwestycje xD
Tia mówi:
mar 25, 2025
o godzinie 16:30
Inwestycje, rozwój ba cudzym…Byle nie u mnie na polu co nie? Sobie pod nosem daj postawić.YEL o pie
Max mówi:
mar 19, 2025
o godzinie 16:13
A może ktoś napisać jaka firma jest inwestorem?
Anonim mówi:
mar 19, 2025
o godzinie 15:28
Ciemnogród jak zwykle nie bo nie. Sami nie potrafia zadbac o wygląd swojej wsi , brud dziura na dziurze, galezie na droge wychodzą, pelno odchodow na drodze i śmieci . A im bedzie przeszkadzał silos stojacy w lesie km od miejscowości .
Gazownik mówi:
mar 20, 2025
o godzinie 6:36
A wiecie że do tej biogazowni mają być zworzkne odpady z Niemiec.
Fajnie co? Samo gęste.
Gość mówi:
mar 19, 2025
o godzinie 10:55
Łapy precz
Gnój pod oknami mówi:
mar 19, 2025
o godzinie 6:01
I tak latem nie da się posiedzieć na zewnątrz bo muchy kradną kiełbasę z grila,
Anonim mówi:
mar 18, 2025
o godzinie 22:11
Walczcie i nie dajcie się omamić, że będą miejsca pracy, że będzie coś tańsze, że wam zbudują drogi, place zabaw czy inne bzdety. To wszystko pic na wodę i próba przekupstwa. Niech te wspaniałe inwestycje powstają pod nosem włodarzy, radnych i innych polityków, skoro są takie wspaniałe.
Wiecejfajekpanieboganie mówi:
mar 18, 2025
o godzinie 21:11
Będzie brany pod uwagę, tak jak jest brany pod uwagę głos ulicy Chrobrego w Przybiernowie. Całą noc i dzien tabuny tirów jeżdżą przez wąską uliczkę nie dopuszczoną do ruchu ciężarówek. Wójtowi to na rękę, bo rodzina pracuje na tym CPNie a właściciel stacji to przecież sponsor imprez wiejskich.
Wacław mówi:
mar 18, 2025
o godzinie 22:05
Chrobrego będzie remont to będzie wjazd, tak obiecali.
Anonim mówi:
mar 18, 2025
o godzinie 20:46
Przy gminie nie ma miejsca,jest dużo domów to lepiej na zadupiu
Anonim mówi:
mar 18, 2025
o godzinie 20:00
ROPA decyduje
Mieszkaniec mówi:
mar 19, 2025
o godzinie 9:31
I w to wierzysz bo Ci tak wójt powiedział? Ciekawe. Skoro maja robić Chrobrego to pewnie, niech ją rozwalą do końca, a mieszkańcy będą lewitować na dziurami.
Anonim mówi:
mar 18, 2025
o godzinie 19:25
Niech postawią biogazownię przy gminie w Przybiernowie. Tam nikomu nie będzie przeszkadzać.