Międzyzdroje znalazły się na liście najbogatszych gmin w Polsce, zajmując drugie miejsce w rankingu „Bogactwo samorządów 2021” Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, w kategorii małe miasta.

Niewątpliwie Międzyzdroje to miasto, które od lat wyróżnia się na polskim wybrzeżu. Nie ulega też wątpliwości, że gmina nieustannie się rozwija – ostatnie dwa lata są tego przykładem. Potwierdzeniem tych słów jest fakt, że Międzyzdroje znalazły się na liście najbogatszych gmin w Polsce, zajmując drugie miejsce w rankingu „Bogactwo samorządów 2021” Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, w kategorii małe miasta.

Jak informuje Paweł Swianiewicz, profesor ekonomii, kierownik Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Julita Łukomska, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego ogólnopolski ranking dokonywany jest w następujący sposób:  ,,(…)tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęte zostały składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane w środowiskach samorządowych janosikowe. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzielone zostały przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej(…)”. 

W ten oto sposób Gmina Międzyzdroje znalazła się na drugim miejscu w Polsce, pod względem najbogatszych gmin w Polsce.

Należy tu zaznaczyć, że kurort – jakim jest gmina, od lat przyciąga  turystów nie tylko z Polski. Niezwykle bogate oferty, tj.: kulturalna (prężnie działający Międzynarodowy Dom Kultury, stowarzyszenia i kluby), rekreacyjna ( m.in. Strefa Aktywności Fizycznej na Plaży, Strefa Malucha, piękne Parki, place zabaw dla dzieci, niepowtarzalne ścieżki rowerowe i szlaki dla pieszych w otulinie Wolińskiego Parku Narodowego, nowoczesne Oceanarium, Zagroda Żubrów, Sołectwa), gastronomiczna ( ogromna liczba restauracji i kawiarni)- sprawiają, że co roku niezależnie od pogody w Międzyzdrojach wypoczywa kilkadziesiąt tysięcy wczasowiczów.

Gmina nieustannie realizuje kolejne zadania, dzięki którym miasto zmienia swoje oblicze polepszając jakość życia mieszkańcom i przyczyniając się do rozwoju w zakresie usług okołoturystycznych.

W ostatnim czasie niezwykle ważnym wydarzeniem było zakończenie projektu Morze Zieleni. Projekt ten realizowany był od 2017 roku i zakładał stworzenie atrakcyjnych terenów do rekreacji i spędzania wolnego czasu w mieście. Tereny objęte projektem podzielone zostały na 8 obszarów (Zielona Brama, Plac Przyrodniczy, Park Rzeźb, Park Leśny, Park Zdrojowy, Plac Gwiazd, Park Aktywności, Park Popołudniowy), z których każdy zaprojektowany został w sposób umożliwiający zarówno wypoczynek jak i rekreację. Projekt zrealizowany został w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, Działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego pn.: „Zagospodarowanie terenów zieleni w Międzyzdrojach”. Jako jedyny w województwie zachodniopomorskim i jako jeden z siedmiu w Polsce, uzyskał dofinansowanie w wysokości 5.142.338,16 zł. Całkowita wartość projektu to 10 957 281 zł. W ramach realizacji nasadzono łącznie 300 drzew, około 20 000 krzewów i ponad 85 000 bylin, traw i roślin cebulowych. Powstały nowe ciągi piesze, elementy małej architektury i nowe miejsca rekreacji przeznaczone dla młodszych i starszych użytkowników parków.

Kolejnym niezwykle ważnym przedsięwzięciem była tzw. refulacja plaży. Zarówno mieszkańcy Międzyzdrojów jak i licznie odwiedzający miasto turyści, zdają sobie sprawę, że plaża jest największym skarbem wybrzeża. Niegdyś wąska- dziś szeroka i czysta plaża ,zachwyca  bardziej niż kiedykolwiek.

Inwestycje podejmowane w Międzyzdrojach robią wrażenie. Oprócz systematycznego przeprowadzania remontów kolejnych dróg, budowy nowoczesnego PSZOK-u, wprowadzania energooszczędnego oświetlenia czy monitoringu, przełomowymi działaniami zdają się być rozbudowa i modernizacja oczyszczalni czy budowa Międzyzdrojskiego Centrum Kultury i Usług Administracyjnych. Te ostatnie z pewnością służyć będą wielu przyszłym pokoleniom, co dla władz miasta jest szalenie istotne. 

Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek wraz ze swoją zastępczynią Beatą Kiryluk wielokrotnie powtarzają, jak ważny jest nie tylko turysta, ale przede wszystkim mieszkaniec. Stąd wzięła się niezwykle prężna polityka prospołeczna, której (tak, jak inwestycji), nie była w stanie zatrzymać szalejąca przez ostatnie dwa lata pandemia. Fakt, że prężnie zmieniające się Międzyzdroje mają szanse, by stać się nie tylko zachwycającym kurortem, ale miejscem ,w którym wielu z nas będzie chciało zostać, przyczyniając się do ,, powiększania międzyzdrojskiej rodziny”. To miejsce ,w którym nie oszczędza się na rozwoju- wręcz przeciwnie! 

„Chciałbym podkreślić, że nasza gmina pięknieje i rozwija się dzięki ludziom, którzy z pasją, niezwykłym poczuciem odpowiedzialności i zaangażowaniem wykonują swoją pracę. Dlatego też  z tego miejsca chciałbym podziękować pracownikom Urzędu Miejskiego, OPS-u, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Bibliotece Miejskiej, Międzynarodowego Domu Kultury, pracownikom służby zdrowia i Zakładu Ochrony Środowiska w Międzyzdrojach oraz pracownikom pozostałych instytucji. Chciałbym również podziękować mieszkańcom, którzy tworzą to wyjątkowe miejsce oraz turystom, którzy decydują się nas odwiedzać”– mówi burmistrz Mateusz Bobek.

fot. Własne, miedzyzdroje.tv