W połowie grudnia we współpracy z Międzynarodowym Domem Kultury w Międzyzdrojach oraz Ośrodkiem Kultury Gminy Wolin odbyła się ostania edycja „Karawany Kultury” roku 2018, w której wzięli udział uczestnicy z Białorusi (miasta Marina Horka, Mińsk, Witebsk), Afryki Południowej (Roodeport), Polski (Szczecin, Świnoujście, Wolin, Dargobądz, Międzyzdroje, Gryfice, Kamień Pomorski, Domysłów, Świerzno). Mieli być uczestnicy z Bangladesz, ale niestety nie dostali wizy.

W grudniowej edycji pt. „Christmas Gift of Culture Caravan” w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach (12.12.2018) razem z uczestnikami zza granicy spotkaliśmy się z liczną reprezentacją Polski: z chórem „Świerzno Śpiewa” i zespołem „Domysłów”, zespołem „Dargulinki” z PSP w Dargobądzu, tancerzami TKS „Jantar” z Wolina, wokalistami i plastykami z Ośrodka Kultury Gminy Wolin, uczniami szkół muzycznych – PSM I st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie i PSM I stopnia w Świnoujściu, wokalistami niezależnymi z Kamienia Pomorskiego oraz z PSM I stopnia w Gryficach, instrumentalistami i wokalistami MDK w Międzyzdrojach, plastykami z PS nr 1 im.Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach i PSP im.Bolesława Krzywoustego w Wolinie.

Do udziału w kategorii sztuk plastycznych organizatorzy zaprosili zwycięzców konkursów plastycznych z okazji 100-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – „Piękno Naszej Niepodległej” (Międzyzdroje) i „Piłsudski jest OK” (Wolin). Zadaniem uczestników było dostarczenie 1-2 prac wykonanych wcześniej (prace te były eksponowane na wystawie festiwalowej) oraz wykonanie pracy na temat „Święta w moim kraju”. Przez kilka godzin młodzi plastycy wytrwale pracowali w międzynarodowym towarzystwie. W tym czasie w sali teatralnej odbywały się przesłuchania w innych kategoriach w formie koncertu. Jury oceniło poziom uczestników i wyłoniło laureatów w poszczególnych kategoriach oraz przyznało Grand Prix. Uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami oraz pamiątkowymi pucharami. Nagrodę główną tej edycji „Karawany Kultury” wyśpiewał 14-letni Brandon Liam Nel z delegacji „Talent Africa” (Roodepoort, South Africa).

Imprezie towarzyszyła niesamowita atmosfera twórczej radości, pełna miłych i owocnych spotkań. Festiwal był też okazją do wymiany doświadczeń artystycznych dzieci oraz instruktorów oraz do zawierania nowych znajomości. Dzięki „Fundacji Teatr Teatr” zespoły i soliści podczas obrad jury mieli gry i zabawy integracyjne, co na pewno dodało pozytywnych emocji.

W przeglądzie tej grudniowej edycji „Karawany Kultury” uczestniczyło ponad 150 osób w różnych grupach wiekowych w nominacjach: taniec, muzyka instrumentalna (fortepian, saksofon, białoruskie cymbały, gitara), folklor, chór, wokal, sztuki plastyczne.n”Karawana Kultury” to nie tylko przegląd. Tym razem na uczestników czekał „Rytm-poranek z Sambą” z Jarosławem Tarnowskim oraz koncert festiwalowy w Dworku Wolińskim.

W Dworku Wolińskim w przedstawieniu z cyklu „Koncerty Rodzinne” (13.12.2018) wzięło udział ponad 60 osób. Razem z uczestnikami zza granicy grały, śpiewały i tańczyły dzieci z gminy Wolin – Przedszkole Miejskie w Wolinie „Kraina Uśmiechu”, uczniowie PSP im.Bolesława Krzywoustego w Wolinie i z PSP w Dargobądzu, Koło muzyczne „Wolarte” z Wolina, wokaliści i pianiści z Ośrodka Kultury Gminy Wolin. Instruktorzy uczestników „Koncertu Rodzinnego” dostali specjalne podziękowania, podpisane przez Burmistrza miasta i gminy Wolin p. Ewą Grzybowską. Licznie przybyła publiczność mała okazję nabyć ozdoby świąteczne na zorganizowanym przez radę rodziców PSP w Wolinie kiermaszu. Organizatorzy dziękują p. Ryszardowi Banaszkiewiczowi za możliwość zwiedzania muzeum oraz udostępnienie Dworku dla organizacji koncertu.

„Karawana Kultury” to projekt wymiany kulturowej, który łączy rozmaite imprezy i przeróżnych uczestników. Są to konkursy i festiwale artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Imprezy odbywają się w ciągu roku szkolnego oraz podczas ferii i wakacji – 8 edycji w roku.

W poprzednich edycjach witaliśmy gości z różnych zakątków Świata, nawet z takich dalekich państw jak Indonezja, Azerbejdżan, Kazachstan, Bangladesz i Malezja. Projekt startował w 2004r., w ciągu 14 lat zorganizowano ponad 80 festiwali. Dzięki stałemu wieloletniemu wsparciu przez władze lokalne w ramach Karawany Kultury województwo zachodniopomorskie odwiedziło już ponad 5000 uczestników zza granicy. Wydarzenia są objęte patronatem Burmistrzów Wolina, Kamienia Pomorskiego, Międzyzdrojów.

W roku 2019 Karawana Kultury będzie świętować jubileusz 15-lecia projektu. Pierwsza edycja w roku nadchodzącym zaprasza już w lutym na przegląd i koncert. Już mamy zglószenia z Estonii, Francji, Rosji, Niemiec, Polski.

Fundacja Benefis, Wolin
Foto Robert Tomasz Zięba