Szwed Jonatan Roijer i Louisa Müller z Niemiec zwycięzcami Międzynarodowych Mistrzostw PSKO w Dziwnowie. Drugie miejsce trafiło do Polaków – Agnieszki Pawłowskiej i Rafała Pogorzelskiego z CHKŻ Chojnice. Na podium w kategorii kobiet uplasowała się również reprezentantka KS AZS AWFiZ Gdańsk – Ewa Lewandowska.

Rozegranym w Dziwnowie regatom w dniach 14-16 września towarzyszyły trzy dni wspaniałego żeglowania i wyśmienitej żeglarskiej pogody. 268 zgłoszonych zawodników zostało podzielone na 4 grupy eliminacyjne. Warunki na wodzie wymagały od najmłodszych adeptów żeglarstwa wykazania się pełnią swoich umiejętności, od poszukiwania wiatru w trakcie piątkowych słabo-wiatrowych wyścigów, po umiejętność ujeżdżania fal Bałtyku w sobotę i niedzielę, gdy wiatr był mocniejszy.

Wszystkie wyścigi zostały rozegrane na pełnym morzu i z pewnością na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników, którzy corocznie tłumnie przyjeżdżają do Dziwnowa. W silnej międzynarodowej stawce, reprezentowanej przez dziesięć narodowości, Polacy poradzili sobie bardzo dobrze, zajmując drugie miejsca w obu kategoriach, oraz trzecie wśród dziewczyn. W pierwszej dwudziestce było aż 10 naszych zawodników.

Bardzo mnie cieszą bardzo dobre wyniki naszych reprezentantów. To bardzo ważne aby nasi zawodnicy mogli jak najczęściej rywalizować w mocnej stawce, pozwala to im się uczyć, rozwijać i wychowywać przyszłych żeglarskich mistrzów. – mówi Arkadiusz Lenkowski, współorganizator regat i prowadzący Klub Sportów Wodnych „Baltic” Dziwnów.

Międzynarodowe Mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist to również świetna okazja do zabawy z rówieśnikami z innych krajów. Miejscem sportowych aktywności i integracji była strefa Kinder+Sport, gdzie w trakcie wyścigów kibice mogli poznać żeglarstwo i spędzić czas na sportowo, a po wyścigach zawodnicy wzięli udział m.in. w wyścigach kajaków oraz sprawdzić swoje umiejętności na żeglarskim symulatorze „na sucho”.

Termin regat zbiegł się z wyborami nowych władz Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist, dlatego regaty otwierał Prezydent Tomasz Figlerowicz, a zamykał już nowy Prezydent – Artur Burdziej. Pragnę podziękować mojemu poprzednikowi za ogrom włożonego serca i pracy w rozwój żeglarstwa i klasy Optimist w Polsce. Będziemy z zarządem stowarzyszenia kontynuowali pracę i rozwijali polskiego Optimista, aby było jak najwięcej imprez tak ciekawych i udanych jak nasze Międzynarodowe Mistrzostwa w Dziwnowie, a uśmiech zawsze gościł na twarzach zawodników, trenerów i wszystkich zaangażowanych w nasze działania – zapowiedział Burdziej.

Tekst: Kinder+Sport; Zdjęcia Robert Hajduk