To kolejne na przestrzeni ostatnich dni niesamowite odkrycie na ścianie szczytowej kamieńskiej katedry! W trakcie prowadzonych prac remontowychna dachu kamieńskiej katedry natrafiono na niezwykłe”graffiti”. Na wysokości około 18 metrów,n a gotyckim filarze odkryto wyryty w średniowiecznych cegłach znak apotropeiczny, związany z magią ochronną – apotropeion pochodzi z języka greckiego od słowa oznaczającego obronę.

Znak wyryty na kamieńskiej katedrze miał zabezpieczyć świątynie i wiernych przed mocami zła. Mógł być to demon, złe duchy lub czarownice. Odkryte na katedrze „graffiti” przedstawia 6 kręgów wpisanych w koło tworząc w centralnej części liście stokrotki. Swoją formą przypomina stylizowany kwiat o sześciu symetrycznie rozmieszczonych płatkach, wpisanych w krąg (ang. Daisy Wheel, Hexfoil, Witch marks) Najbardziej czytelną jest centralna część rozety, wykonano ją w głębokim reliefie wgłębnym.

Podobne odkrycia znane są na terenie Anglii, na terenie historycznego hrabstwa Norfolk (wschodnia część Anglii). Opisał je Matthew Champion w książce ” Medieval Graffiti: The Losy Voices od England’s Churches”.

W kulturze średniowiecznej i wczesnonowożytnej Europy takie znaki miały niesamowitą moc. Krąg symbolizował nieskończoność, ale też doskonałość świata natury, ład i porządek. Przekraczanie kręgu wyrażało również przejście ze świata profanum do świata sacrum. Znak odkryty na terenie katedry mógł powstać w czasie budowy katedry w okresie średniowiecza (XIII -XV wiek), ale również w czasach wczesnonowożytnych ( XVI-XVII) wiek, kiedy to w Europie, jak również Kamieniu odbywały się liczne procesy kobiet posądzanych o czary.

Znak został wyryty w miejscu niedostępnym dla ludzi, wysoko nad sklepieniem chóru katedry. O odkryciu „graffiti” poinformowali pracowników Muzeum pan Wojtek Cichecki remontujący dach katedry.

źródło:
MHZK