Tarcza antyinflacyjna 2.0 to nowy pakiet rozwiązań zaprezentowanych we wtorek po południu na konferencji prasowej Mateusza Morawieckiego. – Do zera obniżamy VAT na żywność. Całkowicie znosimy podatek VAT na gaz – przekazał m.in. szef rządu.

Szef rządu PiS stwierdził, że „tarcza antyinflacyjna 2.0 ma chronić polskie rodziny i obniża podatki”. – To tarcza, która ma zadziałać nie tylko pozytywnie pod kątem obniżenia oczekiwań inflacyjnych, ale pozostawić w portfelach Polaków jak najwięcej pieniędzy – mówił Morawiecki.

Tarcza Antyinflacyjna ma w założeniu obniżyć podatki na ➡️ 🛢gaz – do 0%, ➡️ 🔥ciepło – do 5%, ➡️ ⚡️prąd – przedłużenie obniżki do 5% oraz ➡️ 👨‍🌾 nawozów – do 0% dla rolników już od 1 lutego 2022.

– Od 1 lutego VAT na paliwa spadnie z 23 proc. do 8 proc. – zapowiedział premier. Jak dodał, to ok. 60-70 groszy mniej na litrze, a zmiany cen na stacjach benzynowych będą widoczne za trzy, cztery tygodnie. Do zera obniżamy VAT na żywność. Całkowicie znosimy podatek VAT na gaz – przekazał Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, od 1 lutego zniesiony zostanie też VAT na nawozy.

Według premiera tylko obniżenie do zera stawki VAT na żywność pozwoli zostawić w portfelu ok. 45 zł. Morawiecki stwierdził, że obniżka podatków na paliwa, gaz, ciepło i inne elementy pakietu antyinflacyjnego pozwolą w sumie polskim rodzinom zaoszczędzić ponad 100 zł.