Z tych inwestycji ucieszą się mieszkańcy powiatu kamieńskiego, którzy lubią aktywnie spędzać wolny czas. Przybędzie miejsc do rekreacji i ćwiczeń na świeżym powietrzu, powstanie nowy plac zabaw w Łukęcinie. Zyska infrastruktura sportowa – boiska w Kamieniu Pomorskim (przy LO), Międzywodziu, Międzyzdrojach czy hala w Świerznie. Włodarze na realizację inwestycji pozyskali dotacje z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. W poniedziałek, 2 sierpnia 2021 r. marszałek Olgierd Geblewicz podpisał umowy dotacyjne. 

Inwestycje dofinansowane będą z trzech różnych konkursów przeprowadzonych przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego: Granty Sołeckie, program na poprawę i modernizację infrastruktury sportowej oraz dotacje na przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zachodniopomorskich zabytkach. Łączna wartość przyznanego dofinansowania dla umów podpisanych w poniedziałek w Kamieniu Pomorskim to 170 tys. zł.

–  Konkursy cieszą się dużym zainteresowaniem samorządów, które chcą pozyskać dofinansowanie na realizację także mniejszych inwestycji, ale bliskim mieszkańcom. To projekty  integrujące społeczność lokalną, poprawiające bezpieczeństwo i budujące szeroko pojęty kapitał społeczny. Przyznana pomoc ma służyć także zmianom bazy sportowej. Dobra infrastruktura to magnes dla dorosłych osób do większej aktywności ruchowej i zachęta dla dzieci do częstszego udziału w zajęciach sportowych. Wszystko to wpływa z kolei na lepszą kondycję zdrowotną naszych mieszkańców, a także wspiera system kwalifikacji uzdolnionej sportowo młodzieży do kadr wojewódzkich i ogólnopolskich – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

70 tys. zł na lokalne inwestycje

Dzięki Grantom Sołeckim w najmniejszych miejscowościach całego regionu powstają siłownie zewnętrzne, place zabaw, parki zyskują nową infrastrukturę, a świetlice najpotrzebniejszy sprzęt. To inwestycje na rzecz lokalnej społeczności, na które w tym roku z budżetu województwa marszałek przeznaczył 1,8 mln zł.

Środki z tego konkursu trafią do: Łukęcina (gm. Dziwnów), Trzebiszewa (gm. Kamień Pom.), Grabowa (gm. Kamień Pom.), Lubina (gm. Międzyzdroje), Wapnicy (gm. Międzyzdroje), Świerzna i Ciesławia (gm. Świerzno). Do każdego sołectwa po 10 tys. zł.

Dzięki dotacjom powstanie plac zabaw w Łukęcinie, centrum sportu w Trzebiszewie oraz miejsca do rekreacji i spędzania wolnego czasu w Lubinie i Ciesławiu. Grant zostanie przeznaczony też na rewitalizację oczka wodnego w Świerznie.

Mała infrastruktura sportowa

Gminy prowadzić będą też modernizację bazy sportowej. W tym roku Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel 1,5 mln zł. Ze wsparcia  skorzysta 81 lokalnych samorządów, które na zaplanowane prace otrzymają od 6 do 20 tys. zł dofinansowania. Powiat Kamieński dzięki dotacji wyremontuje boisko i kupi sprzęt sportowy  do sali gimnastycznej przy LO im. Bolesława Krzywoustego. Natomiast na boisku w Międzywodziu zostanie położona nowa nawierzchnia. Z inwestycji cieszyć się będą też uczniowie SP nr 1 w Międzyzdrojach, dla których powstanie  nowa bieżnia lekkoatletyczna zakończona skocznią. Modernizowana będzie też hala sportowa w Świerznie. Każda z tych inwestycji zostanie dofinansowana kwotą 20 tys. zł.

Piękne widoki z Lubina

Dwadzieścia tysięcy złotych dofinansowania pozyskali także państwo Aleksandra i Jan Kowalscy. To środki na wykonanie prac konserwatorskich fundamentów średniowiecznej wieży będącej częścią wczesnośredniowiecznego grodziska Lubin (położone na części wysokiej skarpy nad brzegiem Zalewu)