Ewa Ratyńska z wyróżnieniem na naukowej konferencji zorganizowanej w Dniu Sołtysa odbywającym się w Ruścu (gm. Nadarzyn). Sołtys Zastania (gm. Wolin) otrzymała wyróżnienie oraz czek na 2,5 tys. złotych za budowę wiaty rekreacyjno-integracyjnej jako formy zagospodarowania sołeckiej przestrzeni publicznej.

Ogłoszenie zwycięzców I edycji ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” miało miejsce w dniu 9 marca 2018 r.  w Ruścu, gm. Nadarzyn, podczas naukowej konferencji z okazji Dnia Sołtysa pn.: „Niepodległa i inspirująca wieś polska…” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Sołtysi Mazowsza i Gminę Nadarzyn we współpracy z Krajowym Stowarzyszeniem Sołtysów.

Patronat naukowy nad przedsięwzięciem sprawował Instytut Historii, Polskiej Akademii Nauk. Konferencja składała się z trzech sesji: Sołeckie inspiracje, Niepodległa wieś 100 lat temu i dziś, Fundusz sołecki najlepsza inicjatywa oraz Przyszłość polskiej wsi. Oprócz najciekawszych przykładów działań sołeckich i wykładów naukowych z zakresu historii wsi i urzędu sołtysa w programie znalazło się rozstrzygnięcie I edycji ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”.

W trakcie konferencji przyznano szereg nagród. Wśród wyróżnionych znalazła się sołtys Zastania (gm. Wolin) Ewa Ratyńska.