Pomieści 150 dzieci, będzie wyglądało jak sześć niezależnych domków tj. oddziałów stanowiących funkcjonalną całość. Przedszkole Wikinga Tappiego stanie się faktem – mówi w rozmowie z naszą redakcją zastępca Burmistrza Wolina. Małgorzata Wójcik zaznacza, że obiekt zostanie wybudowany nie w systemie kontenerowym, tylko jako tradycyjny budynek. 

Gmina Wolin złożyła już wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. 6 – oddziałowe przedszkole, wraz z infrastrukturą towarzyszącą tj. placem zabaw, miejscami postojowymi itp. ma być zlokalizowane przy ul. Henryka Sienkiewicza w Wolinie, w koronie stadionu miejskiego. Projekt przygotowało doświadczone biuro projektowe z Poznania PL + Paweł Litwinowicz. Przedszkole zostanie wybudowane w technologii tradycyjnej z uwagi na fakt, iż planowana w pierwszej wersji budowa modułowa spotkała się z różnymi opiniami, nie zawsze przychylnymi dla takiego rozwiązania.

– Zależało nam szczególnie na tym żeby z uwagi na powierzchnię budynku ok.  1200 m2 nie powstał obiekt w stylu sklepu wielkopowierzchniowego, a jednocześnie wpisując się w architekturę sąsiednią wspólnie z projektantem wypracowano koncepcję, która wygląda jak 6 niezależnych „domków” tj. oddziałów stanowiących funkcjonalną całość. W trakcie prac nad projektem zrodził się pomysł, który dziś  jest już faktem za zgodą Wydawnictwa Zielona Sowa oraz autora książek o Wikingu Tappim Pana Marcia Mortka możemy mówić o przedszkolu imienia Wikinga Tappiego, a za zgodą Pani Marty Kurczewskiej – grafik możemy posługiwać się wizerunkiem dzielnego wikinga oraz innymi bohaterami książek, które pojawią się  na elewacji przedszkola. Jest to dla nas duża radość jako miasta historii promującego od lat produkt turystyczny jakim jest Festiwal Słowian i Wikingów stąd też nazwa dla przedszkola jest „strzałem w 10 – tkę” – mówi Małgorzata Wójcik, zastępca Burmistrza Wolina.

W przedszkolu będzie 150 miejsc. Każdy oddział będzie podzielony na salę główną – dydaktyczną, sanitariat, szatnię oraz zaplecze sali dydaktycznej, takich oddziałów będzie łącznie sześć. Ponadto przedszkole będzie posiadało sale wielofunkcyjną, która może pełnić rolę sali gimnastycznej ale również może być wykorzystywana okolicznościowo na różnego rodzaju przedstawienia, które przygotowują dzieci. Oczywiście w przedszkolu znajdzie się zaplecze kuchenne i administracyjne

W dotychczasowym przedszkolu w miarę zwalniania się miejsc przez oddziały przedszkolne sukcesywnie będą adaptowane pomieszczenia na oddziały żłobkowe. Taka koncepcja pełnego zabezpieczenia mieszkańców Wolina i okolic w miejsca przedszkolne i docelowo żłobkowe jest w pełni zgodna z wolą Rady Miejskiej – poinformował Mieczysław Rybakowski Przewodniczący Rady Miejskiej w Wolinie.