Niepełnosprawność nie musi być wyrokiem, zwłaszcza, gdy pacjent korzysta z najnowszych metod rehabilitacji. Bez względu na to, jaka jest przyczyna i podłoże ograniczeń ruchowych, trening na urządzeniu najnowszej generacji – lokomacie – pozwala w pełni korzystać z jednej z najbardziej innowacyjnych metod terapii funkcjonalnej. Dzięki tego typu rehabilitacji zarówno dorośli, jak i dzieci mają możliwość trenowania chodu. Rehabilitanci z Uzdrowiska Kamień Pomorski podkreślają, że to właśnie dzięki terapii lokomatem pacjenci stawiają dziś swoje pierwsze kroki ku zdrowiu zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu.

Lokomat to urządzenie wspomagające trening chodu u wszystkich osób, u których występują zaburzenia poruszania się. Ćwiczenia wspomagają prawidłowe cykle chodu – w tym przenoszenie  kończyn, długości kroków, a także prędkość samego chodzenia. W ten sposób pobudzane są funkcje układów całego organizmu, m.in. układu krążenia, układu oddechowego. W znacznym stopniu poprawia  się również funkcjonowanie motoryki przewodu pokarmowego.

Terapia lokomatem jest doskonałą formą rehabilitacji pacjentów, u których doszło np. do uszkodzenia rdzenia kręgowego, udaru, dziecięcego porażenia mózgowego, czy wypadków komunikacyjnych. Urządzenie jest niezwykle nowoczesne, a jego niezliczone możliwości pozwalają pacjentom na szybszy powrót do zdrowia. Z funkcji lokomatu na co dzień można skorzystać w Uzdrowisku Kamień Pomorski, gdzie pacjenci regularnie osiągają sukcesy w leczeniu i idą ku zdrowiu. Dosłownie – mówi Arkadiusz Waszak, Prezes Zarządu Uzdrowiska Kamień Pomorski.

Niezrównane zalety

Trening na lokomacie odbywa się na bieżni. Pacjent jest umieszczany w specjalnym egzoszkielecie, który reguluje poszczególne fazy chodu. Tego rodzaju terapia zdecydowanie przyspiesza proces nauki chodzenia oraz zwiększa jego efektywność. Lokomat jest również idealną formą rehabilitacji dla pacjentów, u których wykryto schorzenia neurologiczne we wczesnym stadium zaawansowania, gdyż w ten sposób można zapobiec rozwojowi kompensacji i skorygować niewłaściwe wzorce ruchowe. Trening z lokomatem to również skuteczny sposób leczenia pacjentów cierpiących na zwyrodnienie kończyn dolnych – nie wspominając o jakże ważnym aspekcie, jakim jest ogromna wręcz poprawa stanu psychicznego kuracjuszy.

Po zdrowie do Uzdrowiska Kamień Pomorski

Uzdrowisko Kamień Pomorski jest dzisiaj częścią większej Grupy Uzdrowiska Polskie. Nasz ośrodek należy do  europejskiej i światowej elity specjalistycznych, nowoczesnych centrów rehabilitacji, gdzie do przywracania i utrzymywania sprawności pacjentom neurologicznym oraz z dysfunkcjami narządu ruchu stosujemy najnowszej generacji urządzenia, takie jak egzoszkielet i lokomat. Przykłady, gdzie kuracjusze – pod czujnym okiem wyspecjalizowanej kadry – powracali do zdrowia można mnożyć. Właśnie tego typu osiągniecia za swój największy sukces postrzegają eksperci z Uzdrowiska Kamień Pomorski. Misją Uzdrowiska jest przede wszystkim przywracanie sprawności i jej utrzymanie, dlatego rehabilitanci uczą również, jak kontynuować ćwiczenia w warunkach domowych – dodaje Arkadiusz Waszak.