„Przestrzegając dyscypliny sanitarnej i przepisów, które obowiązują, mamy szansę, że lockdown nie będzie niezbędny. Oczywiście, patrząc na rozwój epidemii, nie można wykluczać żadnego scenariusza” – stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, zapytany o to, jak będzie wyglądać tegoroczna Wielkanoc.

– Widzimy cały czas utrzymującą się na bardzo wysokim poziomie liczbę zachorowań na Covid-19. Oglądałem różne modele matematyczne, które przewidują rozwój pandemii. Niestety, dynamika rozwoju Covid-19 i zmienne, które mają na nią wpływ, jest na tyle duża, że realizują się te gorsze scenariusze – dodał.

Jesteśmy w stanie przewidywać pewne scenariusze, natomiast natura cały czas jest w pewnym sensie nieprzewidywalna. Widziałem w ostatni weekend ciekawe porównanie dotyczące zmian decyzji podejmowanych przez poszczególne rządy we Włoszech, w Austrii, w Niemczech. Było porównanych kilka krajów Unii Europejskiej i z tego porównania wynika, że wielokrotnie zapowiedzi, plany zmieniały się, bo poszczególne rządy musiały dostosowywać się do rozwoju epidemii. Podobnie jest w Polsce – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów  Michał Dworczyk.

Bardzo chciałbym, żebyśmy mogli wszystko zaplanować. Niestety natura – w tym wypadku epidemia i jej rozwój – są cały czas nie do końca przewidywalne. Dlatego mamy różne scenariusze – dodał.